Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 186 – KWIECIEŃ 2018Spis treści:

 

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś
„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

4 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
Gdyby każdy zechciał tylko zapamiętać zacytowane słowa lisa z „Małego Księcia”, być może nie obchodzilibyśmy dziś Dnia Bezdomnych Zwierząt. Źródła podają, że na całym świecie może być nawet do miliarda bezdomnych zwierząt, głównie psów i kotów, bezbronnych istot, które bez swojej winy nie mają swojego domu ani swojego człowieka. Tylko w Polsce ich liczba w schroniskach przekracza sto tysięcy. Nie
dziwi zatem fakt, że ponad setka prozwierzęcych międzynarodowych organizacji pozarządowych wystąpiła w ich imieniu na konferencji zorganizowanej w Holandii w 2010 roku i ustanowiła 4 kwietnia – Dniem Bezdomnych Zwierząt. Ponad 33 kraje na świecie włączyły się do obchodów tego, tak naprawdę smutnego, dnia, ale w smutku wspaniały jest fakt, że świat dostrzegł problem.

Od wielu lat na rzecz bezdomniaków działa mnóstwo organizacji pozarządowych, takich jak fundacje, azyle, domy tymczasowe, schroniska, i oczywiście zwykli ludzie o wielkich sercach.
Przypominają o nich także media. Obchody Dnia Bezdomnych Zwierząt są okazją do pochylenia się nad tym globalnym problemem, do zastanowienia się, jak każdy z nas może pomóc w jego skutecznej likwidacji. W krajach skandynawskich i w niektórych państwach Europy Zachodniej szczęśliwie udało się prawie wyeliminować bezdomność zwierząt, jednak większość krajów nie potrafi poradzić sobie z rozwiązaniem tego ważkiego problemu. Niestety i Polska należy do drugiej grupy państw walczącej z bezdomnością zwierząt, a przede wszystkim z brakiem ludzkiej odpowiedzialności. Zwierzęta wciąż „nabywane są” jako prezent, chwilowa zachcianka, bo akurat spodobały się dziecku. Po świętach, przed wakacjami nagle stają się problemem, bez skrupułów porzucane są w lesie lub gdzie bądź, i tak mnoży się ich liczba w schroniskach.

Jednym z najprostszych rozwiązań bezdomności jest powszechna sterylizacja zwierząt, a tym najprostszym jest ich adopcja. W schroniskach na nowy dom czekają setki bezbronnych istnień. Jednak niektóre porzucone zwierzaki nigdy nie zaadaptują się w warunkach schroniskowych. Dotyczy to w głównej mierze kotów, choć wielu psów także. Dla nich schronisko oznacza powolne odchodzenie. Pomagajmy im więc poprzez adopcję, wolontariat i szukanie im domów czy przekazywanie darowizny np. w ramach 1%. Uczmy najmłodszych odpowiedzialności za to, co oswajają. Nie bądźmy obojętni wobec trudnej sytuacji zwierząt bezdomnych, nie tylko każdego 4 kwietnia, ale przez okrągły rok.
Życząc pięknych, kolorowych pisankami, pachnących mazurkami Świąt Wielkanocnych, polecam pamięć o tych, które bez naszej pomocy sobie nie poradzą.

Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna KOCICH SPRAW

 

 

 

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna