Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 186 – KWIECIEŃ 2018Spis treści:

 

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś
„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

4 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
Gdyby każdy zechciał tylko zapamiętać zacytowane słowa lisa z „Małego Księcia”, być może nie obchodzilibyśmy dziś Dnia Bezdomnych Zwierząt. Źródła podają, że na całym świecie może być nawet do miliarda bezdomnych zwierząt, głównie psów i kotów, bezbronnych istot, które bez swojej winy nie mają swojego domu ani swojego człowieka. Tylko w Polsce ich liczba w schroniskach przekracza sto tysięcy. Nie
dziwi zatem fakt, że ponad setka prozwierzęcych międzynarodowych organizacji pozarządowych wystąpiła w ich imieniu na konferencji zorganizowanej w Holandii w 2010 roku i ustanowiła 4 kwietnia – Dniem Bezdomnych Zwierząt. Ponad 33 kraje na świecie włączyły się do obchodów tego, tak naprawdę smutnego, dnia, ale w smutku wspaniały jest fakt, że świat dostrzegł problem.

Od wielu lat na rzecz bezdomniaków działa mnóstwo organizacji pozarządowych, takich jak fundacje, azyle, domy tymczasowe, schroniska, i oczywiście zwykli ludzie o wielkich sercach.
Przypominają o nich także media. Obchody Dnia Bezdomnych Zwierząt są okazją do pochylenia się nad tym globalnym problemem, do zastanowienia się, jak każdy z nas może pomóc w jego skutecznej likwidacji. W krajach skandynawskich i w niektórych państwach Europy Zachodniej szczęśliwie udało się prawie wyeliminować bezdomność zwierząt, jednak większość krajów nie potrafi poradzić sobie z rozwiązaniem tego ważkiego problemu. Niestety i Polska należy do drugiej grupy państw walczącej z bezdomnością zwierząt, a przede wszystkim z brakiem ludzkiej odpowiedzialności. Zwierzęta wciąż „nabywane są” jako prezent, chwilowa zachcianka, bo akurat spodobały się dziecku. Po świętach, przed wakacjami nagle stają się problemem, bez skrupułów porzucane są w lesie lub gdzie bądź, i tak mnoży się ich liczba w schroniskach.

Jednym z najprostszych rozwiązań bezdomności jest powszechna sterylizacja zwierząt, a tym najprostszym jest ich adopcja. W schroniskach na nowy dom czekają setki bezbronnych istnień. Jednak niektóre porzucone zwierzaki nigdy nie zaadaptują się w warunkach schroniskowych. Dotyczy to w głównej mierze kotów, choć wielu psów także. Dla nich schronisko oznacza powolne odchodzenie. Pomagajmy im więc poprzez adopcję, wolontariat i szukanie im domów czy przekazywanie darowizny np. w ramach 1%. Uczmy najmłodszych odpowiedzialności za to, co oswajają. Nie bądźmy obojętni wobec trudnej sytuacji zwierząt bezdomnych, nie tylko każdego 4 kwietnia, ale przez okrągły rok.
Życząc pięknych, kolorowych pisankami, pachnących mazurkami Świąt Wielkanocnych, polecam pamięć o tych, które bez naszej pomocy sobie nie poradzą.

Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna KOCICH SPRAW

 

 

 

 

Drodzy Czytelnicy!
UWAGA!
Cena aktualnego numeru - 7,50 zł, numer lipcowo-sierpniowy i grudniowo-styczniowy - 9,80 zł

Istnieje możliwość zakupu numerów archiwalnych:
w cenie 4 zł za egzemplarz,
podwójne numery grudniowo-styczniowe i lipcowo-sierpniowe w cenie 6 zł za egzemplarz

plus koszty wysyłki: za 1-2 numery - 2,60 zł, za 3-5 numerów - 9,00 zł, 6-10 numerów - 14,00 zł, 11-20 numerów - 19,00 zł, powyżej 20 numerów - 23,00 zł


CENNIK:
Polska:
prenumerata półroczna  - 35 zł
prenumerata roczna  - 70 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 90,00 zł

Prenumerata zagraniczna:
prenumerata półroczna  - 120,00 zł
prenumerata roczna  - 240,00 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 300,00 zł

Odliczoną kwotę proszę wpłacić na konto wydawnictwa:
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa
Nr konta : Bank PKO SA 
70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
- w miejscu tytułem proszę wpisać miesiąc i rok, którego dotyczy wpłata

UWAGA! Wszelkie pytania dotyczące prenumeraty prosimy przesyłać mailem na skrzynkę:
lub tel. 665-777-244