Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 185 – MARZEC 2018Spis treści:

 

Haftowane gałgany
Krystyny Sienkiewicz

Czarne koty – za płoty.
Szare koty – dla kokoty.
Białe z meszkiem – dla ciotki Agnieszki.
A te rude (najrudziejsze) –
Dla dziewczynki najmniejszej.
Agnieszka Osiecka

Wierszyk Agnieszki Osieckiej pt. „Czarne koty” o „niewinnych czarnych kotach zmuszających ludzi do nadrabiania kilometrów, kiedy przelecą im przez drogę”, jak mówiła o nich Krystyna Sienkiewicz w „Haftowanych gałganach”, ubarwia opowieść o intymnym świecie zmarłej w ubiegłym roku aktorki. Książka ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
To pierwsza książka tej wielkiej aktorki (pierwsze wydanie ukazało się w 1988 roku) i chyba najbliższa jej sercu.
Przedmowę napisała i poetyckimi komentarzami okrasiła Agnieszka Osiecka. Na spotkaniach z czytelnikami Krysia zawsze wzruszała się, kiedy po autograf podchodzili jej wielbiciele z pierwszym wydaniem „Gałganów”. „Haftowane gałgany” to relacja aktorki o jej pasjach, ludziach i miejscu na ziemi, wyilustrowana zdjęciami niepowtarzalnych haftów Krystyny Sienkiewicz (oczywiście także z motywami kotów) i otaczających ją wnętrz.
Agnieszka Osiecka powiedziała: Urządzajcie swój kąt tak, jakbyście pisali wiersz. Urządzajcie go tak, żeby znajomi, wchodząc, powiedzieli: „O, to cały Jurek! (Baśka, Franciszek, Teobald)”.
Oczywiście nie każdy z nas potrafi ozdobić swój dom własnym rękodziełem. Może nauczymy się czegoś od Krystyny? Dziś? Od Krysi można było się wiele nauczyć. Jej dom był niezwykle ciepły, emanował wspaniałą energią.
Snujące się po domu psy, śpiące na kanapach, fotelach czy krzesłach koty dodawały magii temu miejscu. Bez wahania można było powiedzieć, że ten dom to cała Krysia. Wspaniała, niezwykle gościnna pani domu. Również z wielkim sercem dla zwierząt. Dom bez zwierząt nie byłby przecież domem. Krysia dała dach nad głową wielu starym, sponiewieranym przez ludzi kotom i psom. A „Haftowane gałgany”, podobnie jak „Cacko” i „Skrawki” oddają znakomicie klimat jej domu.
Haftowane opowieści Krysi to małe cudeńka literackie ubarwione wierszami Agnieszki Osieckiej, czyta się jednym tchem, zarówno oczami, jak i duszą. Nie każdy autor potrafi zachować równowagę pomiędzy zwierzeniami a prywatnością, tak jak zrobiła to tutaj Krystyna Sienkiewicz.

Zachęcam do lektury i książek Krystyny Sienkiewicz
i wspomnienia o niej w tym wydaniu KOCICH SPRAW.

 

 

 

 

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna