Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 181 – LISTOPAD 2017

Spis treści:

Koty
Kochankowie namiętni i oschli uczeni,
Ten i tamten w dojrzałych leciech swych polubi
Sprężyste, miękkie koty; dom nimi się chlubi,
W którym kot, jak pan, ciepło i przytulność ceni.
To dla nich są mądrości i rozkoszy państwa,
One stąpają w cichość i nocne majaki:
Ereb uczyniłby z nich żałobne rumaki,
Gdyby mogły swą dumę zniżyć do poddaństwa.
Zamyślone, szlachetną przybierają postać
Długich sfinksów, by w głębi samotności zostać
I drzemać, nieskończonym oddane marzeniom;
Ich lędźwie płodne iskrzą się zaklętym blaskiem,
A źrenice jak gwiazdy tajemnie się mienią
Cząstkami złota, z drobnym zmieszanymi
piaskiem.

Charles Baudelaire, tłum. Jerzy Litwiniuk


BÓSTWO


Wielki wdzięk, uroda i charakter to najkrótsza definicja kotów. Jednak przede wszystkim to wielcy indywidualiści uwielbiający chadzać własnymi drogami. Podobnie jak artyści. Nie dziwi zatem fakt, że najwięksi w historii poeci często kochali koty bardziej niż ludzi, żyli z nimi pod jednym dachem i twierdzili, że te piękne czworonogi są niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Sonet Charles’a Baudelaire’a (1821–1867) „Koty” jest jednym z przykładów.
W starożytnym Egipcie koty jako symbol szczęścia były wielbione i podziwiane. Egipską boginię radości i zabawy, Bastet, przedstawiano jako kotkę, zazwyczaj czarną, albo kobietę z głową kotki. Kot uważany był często za obrońcę domu, a zwłaszcza matki i dziecka, przed demonami, a za zabicie go karano śmiercią. Gdy odchodził kot, cały dom przywdziewał żałobę, jak nakazywało prawo. Na jej znak domownicy golili sobie brwi, a zwłoki zwierzęcia balsamowano i grzebano na olbrzymich kocich nekropoliach. Również w dawnej Polsce kot domowy był chroniony. Mówiono przecież: „kto kota zabił, hańbił się”.
Dziś koty to źródło wielu przesądów i mitów, w które wciąż się wierzy, choć wiadomo, że mit to „niezgodne z prawdą mniemanie o kimś lub o czymś, ubarwiona wersja wydarzeń niemająca poparcia w rzeczywistości; wymysł, bajka, fantazja, mrzonka”. Do dzisiaj jednak zabobony dotyczące czarnego kota są w niektórych kręgach żywe. Najczęściej spotykany przesąd to ten o czarnym kocie przebiegającym komuś drogę, co zapowiada nieszczęście. Tymczasem warto wiedzieć, że w Anglii i Japonii ten sam czarny kot przecinający drogę przynosi właśnie szczęście. W latach 60. ubiegłego wieku Fryderyka Elkana również śpiewała „…Gdy ci kot przebiegnie drogę, nie mów, że to pech, kot ci szczęście przynieś może, jeśli tylko chce…”.

Z okazji Dnia Czarnego Kota porzućmy więc przesądy i zapamiętajmy słowa Marka Twaina: „ Wśród wszystkich stworzeń jest tylko jedno, które nigdy nie da się zniewolić. To kot. Gdyby dało się człowieka skrzyżować z kotem, człowiek by na tym zyskał, ale kot stracił...”.

Magdalena Bielicka
Redaktor naczelna KOCICH SPRAW


 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna