Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 169 – LISTOPAD 2016Spis treści:

 

Dziesięć przykazań kociarza

Świadomy swoich obowiązków
zapisz się do kociego związku!
Po pierwsze czcij. Po drugie – gadaj
(z kotem nie gadać nie wypada),
po trzecie kochaj bez warunków,
po czwarte ucz się od kocurków
jak żyć bez stresów i rachunków,
po piąte pytaj o ich zdrowie –
kot ci na pewno coś odpowie,
po szóste spełniaj ich życzenia,
po siódme chroń je od znudzenia,
po ósme przytul na żądanie
i podziel się swoim śniadaniem,
a po dziewiąte i dziesiąte –
kot to jedyny twój majątek...

A kot to komentuje z boku:
I daj mu czasem święty spokój!
               Marta Majorka-ChociłowskaNIEDOTYKALSKA JULKA

Kiedy myślimy o kocie, na ogół mamy miłe skojarzenia – miękkość futra, przyjemne mruczenie, ciepły dotyk zwierzaka ocierającego się o nogi. Nie zawsze jednak tak jest. Zdarza się, że kot nie chce bliskiego kontaktu z opiekunem. Dzieje się tak choćby w przypadku kotów, które nie były socjalizowane w odpowiednim czasie, jako kociaki nie poznały przyjemności dotyku człowieka.
Znam tę sytuację z autopsji, gdyż od pięciu lat mam w domu kotkę, której nie głaszczę, nie dotykam. Julka na to nie pozwala. Przygarnęłam ją jako małego, dzikiego kotka odłowionego w piwnicy. Jeszcze w lecznicy wygłaskałam ją i wyprzytulałam. Odwdzięczyła się za te głaski cudownym mruczeniem. Ale kiedy wypuściłam Julkę po pewnym czasie do moich pozostałych kotów, przestała mnie potrzebować. Zaprzyjaźniła się z moimi kotami, ocierała się o nie, z nimi spędzała czas na zabawach. Ich towarzystwo całkowicie jej wystarczało, nie szukała kontaktów ze mną, a raczej ich unikała, obserwując mnie tylko z pewnej odległości. Zwyczajnie się bała. Nie chcąc jej stresować, nie biegałam za nią, by ją pogłaskać. Pańcia była od serwowania jedzenia, dolewania wody do misek i czyszczenia kuwety.
I tak jest do dzisiaj, chociaż odległość między Julką i mną z dnia na dzień się zmniejsza. Mam wielką nadzieję, że kiedyś moja kotka sama zapragnie bliższego kontaktu z pańcią. Nie zmuszam jej. Obserwuję urocze zabawy moich kotów i cieszę się, że się dobrze dogadują. Julka, jedyna dziewczyna, przygląda się bacznie, kiedy chłopaki miziają się ze mną, wpychają mi się na kolana, mruczą, przytulają się do mnie. Mam wrażenie, że ona patrząc na nas mówi – „ja też bym tak chciała, ale się okropnie boję, zrób coś, żebym się tak nie bała”. Strach musi pokonać sama. Przymus bliższego kontaktu zwyczajnie może spowodować odwrotne efekty.
Przytulania, głaskania kota nie powinno się wymuszać lub go przedłużać, gdy kot sobie tego nie życzy. Mój Imbir, brat bliźniak Cynamona, doskonale to pokazuje. Kiedy zbyt długo go głaszczę, łapie moją dłoń zębami, na szczęście niegroźnie. Wyraźnie daje odczuć, że wszystko ma swoje granice. Nie należy ich przekraczać. Każdy kot jest przecież indywidualistą, tak jak moja piękna niedotykalska Julka. I należy to uszanować.

Magda Izabella Bielicka
redaktor naczelna KOCICH SPRAW

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna