Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 156 – PAŹDZIERNIK 2015Spis treści:
PERSONA, CZYLI KTOŚ

Październik – miesiąc smutku, zadumy, ale też ciepłych myśli. To miesiąc wspomnień. O istotach, zwierzętach, których już nie ma i które miało się szczęście spotkać na swej drodze. O człowieku, kocie, psie, ptaku. O każdym, na kogo otworzyło się swoje serce.
Jednak by zacząć wspominać, potrzeba czasu. Musimy się odzwyczaić od częstego widoku, dotychczasowej obecności. Smutek musi się „odleżeć”, by przejść w ciepłą zadumę, w gotowość do podzielenia się z innymi tęsknotą po stracie.
Czasem jedno ze swoich zwierząt kocha się jakoś szczególnie. Nosi się je w sercu, jest się z nim bardzo blisko psychicznie i trudno sobie wyobrazić jego odejście. Nadaje mu się ludzkie cechy, a nawet się z nim utożsamia, i trudno się przed tym powstrzymać. Zapomina się, że ten nasz Tygrynio, Misio, czy Zuzka to odrębny gatunek, konkretna rasa, odmiana. Że to kot, pies, koń, świnka...
Strata takiej ukochanej istoty boli znacznie bardziej. Rozrywa wręcz serce. Ścina z nóg.
Bożena kochała całym swoim sercem kota Flafika. Był jej oczkiem w głowie. Dbała o niego, karmiła, odrobaczała, czesała jego piękne futro. Flafik przesiadywał u niej całymi dniami, chociaż „należał” do jej sąsiadki. Fizycznie. Sercem jednak był z Bożeną. Gdy pewnego dnia zniknął, to ona była inicjatorką akcji poszukiwawczej, rozwieszała ogłoszenia.
Finał tej historii jest niezwykle smutny. Flafika przynieśli okoliczni mieszkańcy. Kot był w bardzo złym stanie, potrącił go samochód, mimo że osiedle spokojne, bezpieczne… Musiał zostać uśpiony.
Wspomnienia o Flafiku nie ma jednak wśród pożegnalnych tekstów w październikowym numerze KOCICH SPRAW. Bożena musi się najpierw pozbierać. Pomyślmy więc i o niej, i o Flafiku czytając te wzruszające teksty.

Trafiłam niedawno w Sieci na facebookowy post jednej z firm – „ekologicznej i z tradycjami”. Na zdjęciu oryginalnie umaszczone baranki, wśród nich jeden maluch. Obok zdjęcia tekst: „Czy ktoś z Państwa byłby zainteresowany połówką tuszy jagnięcej z naszego baranka kameruńskiego? Na życzenie możemy fachowo podzielić mięso na elementy kulinarne. Ubój planujemy w tym lub przyszłym tygodniu”. W opisie firmy czytamy, że gospodarstwo leży w samym sercu jednej z dolin, pośród stawów, drzew i łąk pełnych kwiatów.
A zwierzęta mogą sobie swobodnie biegać i paść się na świeżym powietrzu. Zdawałoby by się – raj. Niestety raj tylko dla ludzi. Czyż to nie obrzydliwe, takie przedmiotowe traktowanie zwierząt?

Znane jest wśród Szanownych Kociarzy powiedzenie: „A BIRD IS A BIRD, A DOG IS A DOG, A CAT IS A PERSON”. Ja jednak się z nim nie zgadzam. Każde zwierzę powinno być personą, mimo że zarówno w polskim prawie jest ono traktowane jako rzecz (o czym możemy przeczytać w poradzie prawnej w niniejszym numerze, dotyczącej zabezpieczenia zwierząt po śmierci opiekuna), jak i w gramatyce języka polskiego stanowi rzeczownik żywotny nieosobowy.
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt życzę każdemu zwierzęciu, kotu, psu, śwince, krowie, by ktoś, przynajmniej ten jeden człowiek, dostrzegł w nim Personę.

Joanna Müller

redaktor prowadząca magazynu KOCIE SPRAWY


 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
1-2 numery - 7,30 zł,
3-5 numerów - 9,00 zł,
6-10 numerów - 14,00 zł,
11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto:
Bank PKO SA nr: 70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Adres odbiorcy:     
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa


SWIFT: PKO PPLPW IBAN: PL 70 124010531111001007036038

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna