Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 150 – KWIECIEŃ 2015Spis treści:

PALMA BIJE, NIE ZABIJE


Wielkanoc, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu zwane Paschą, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościoła palemki symbolizujące odradzające się życie. Na Wileńszczyźnie był zwyczaj stukania domowników po głowie przyniesioną do domu poświęconą palemką i powtarzania: „Palma bije, nie zabije. Za tydzień – Wielki Dzień. Za sześć noc – Wielkanoc”.

Palma nie zabije i w rodzinnym gronie będziemy mogli cieszyć się ciepłymi, domowymi Świętami, z kotem czy psem na kanapie. Niestety nie wszyscy. Od wielu miesięcy niedaleko nas giną ludzie. Nasi sąsiedzi z Ukrainy. Od kul, bomb i wybuchów giną żołnierze, ale także cywile, kobiety i dzieci, a razem z nimi zwierzęta. Te ostatnie nie mają dokąd uciec. Są zdezorientowane i zupełnie bezbronne. Mieszkańcy uciekający z domów do bezpieczniejszych miejscowości zostawiają swoje pupile na ulicy, które w takich momentach stają się kulą u nogi.
W miastach objętych walkami nie ma ich czym wykarmić. Niektóre z kotów podrzucane są szczęśliwie do baz wojskowych. Uznawane są tam przez spragnionych czułości i ciepła żołnierzy za świetnych terapeutów. Ostrzegają ich też przed niebezpieczeństwem, oczyszczają bunkry z hord żyjących tam myszy. Mówi się nawet, że pełnią rolę lekarzy dla rannych. W ukraińskich bazach wojskowych są hołubione. Nie brakuje im tam jedzenia i przyjaciół. Nowi opiekunowie mają szacunek dla swoich kocich bojowników: Mamy mnóstwo kotów.
Dwa dzikie, choć ogromne, ważą po 8 kilogramów każdy. Są też 4-8- miesięczne kociaki. A gdzie byśmy nie stanęli, zaraz do nas przybiegają. Jeden kot, szaro-biały, uratował nas. 10 sekund przed eksplozją czmychnął pod łóżko. Nazywamy go teraz Barometrem – mówił dziennikarzom Iwan Krawczenko, jeden z żołnierzy z Charkowa. Koty same wchodzą do transporterów opancerzonych i razem z żołnierzami patrolują okolice. Jeden z takich transporterów został nazwany „
Кицюня” („Kiciunia”). Koty i psy zasilają szeregi armii w każdej ukraińskiej bazie.

Ostatnio dzięki naszym fundacjom kilkadziesiąt poważnie rannych zwierząt z Ukrainy zostało przywiezionych do Polski na leczenie.
Fundacje prozwierzęce starają się jak mogą pomóc czworonogom z terenów objętych wojną, organizują akcje na portalach społecznościowych. Często liczy się zatem każdy grosz, jak ten pochodzący z 1%. Pamiętajmy o tym, wypełniając PIT.
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzę więc przede wszystkim spokoju, aby wszyscy witając się mogli bezpiecznie wypowiedzieć paschalne pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”.


Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna

 

Drodzy Czytelnicy!
UWAGA!
Cena aktualnego numeru - 7,50 zł, numer lipcowo-sierpniowy i grudniowo-styczniowy - 9,80 zł

Istnieje możliwość zakupu numerów archiwalnych:
w cenie 4 zł za egzemplarz,
podwójne numery grudniowo-styczniowe i lipcowo-sierpniowe w cenie 6 zł za egzemplarz

plus koszty wysyłki: za 1-2 numery - 2,60 zł, za 3-5 numerów - 9,00 zł, 6-10 numerów - 14,00 zł, 11-20 numerów - 19,00 zł, powyżej 20 numerów - 23,00 zł


CENNIK:
Polska:
prenumerata półroczna  - 35 zł
prenumerata roczna  - 70 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 90,00 zł

Prenumerata zagraniczna:
prenumerata półroczna  - 120,00 zł
prenumerata roczna  - 240,00 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 300,00 zł

Odliczoną kwotę proszę wpłacić na konto wydawnictwa:
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa
Nr konta : Bank PKO SA 
70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
- w miejscu tytułem proszę wpisać miesiąc i rok, którego dotyczy wpłata

UWAGA! Wszelkie pytania dotyczące prenumeraty prosimy przesyłać mailem na skrzynkę:
lub tel. 665-777-244