Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 150 – KWIECIEŃ 2015Spis treści:

PALMA BIJE, NIE ZABIJE


Wielkanoc, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu zwane Paschą, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościoła palemki symbolizujące odradzające się życie. Na Wileńszczyźnie był zwyczaj stukania domowników po głowie przyniesioną do domu poświęconą palemką i powtarzania: „Palma bije, nie zabije. Za tydzień – Wielki Dzień. Za sześć noc – Wielkanoc”.

Palma nie zabije i w rodzinnym gronie będziemy mogli cieszyć się ciepłymi, domowymi Świętami, z kotem czy psem na kanapie. Niestety nie wszyscy. Od wielu miesięcy niedaleko nas giną ludzie. Nasi sąsiedzi z Ukrainy. Od kul, bomb i wybuchów giną żołnierze, ale także cywile, kobiety i dzieci, a razem z nimi zwierzęta. Te ostatnie nie mają dokąd uciec. Są zdezorientowane i zupełnie bezbronne. Mieszkańcy uciekający z domów do bezpieczniejszych miejscowości zostawiają swoje pupile na ulicy, które w takich momentach stają się kulą u nogi.
W miastach objętych walkami nie ma ich czym wykarmić. Niektóre z kotów podrzucane są szczęśliwie do baz wojskowych. Uznawane są tam przez spragnionych czułości i ciepła żołnierzy za świetnych terapeutów. Ostrzegają ich też przed niebezpieczeństwem, oczyszczają bunkry z hord żyjących tam myszy. Mówi się nawet, że pełnią rolę lekarzy dla rannych. W ukraińskich bazach wojskowych są hołubione. Nie brakuje im tam jedzenia i przyjaciół. Nowi opiekunowie mają szacunek dla swoich kocich bojowników: Mamy mnóstwo kotów.
Dwa dzikie, choć ogromne, ważą po 8 kilogramów każdy. Są też 4-8- miesięczne kociaki. A gdzie byśmy nie stanęli, zaraz do nas przybiegają. Jeden kot, szaro-biały, uratował nas. 10 sekund przed eksplozją czmychnął pod łóżko. Nazywamy go teraz Barometrem – mówił dziennikarzom Iwan Krawczenko, jeden z żołnierzy z Charkowa. Koty same wchodzą do transporterów opancerzonych i razem z żołnierzami patrolują okolice. Jeden z takich transporterów został nazwany „
Кицюня” („Kiciunia”). Koty i psy zasilają szeregi armii w każdej ukraińskiej bazie.

Ostatnio dzięki naszym fundacjom kilkadziesiąt poważnie rannych zwierząt z Ukrainy zostało przywiezionych do Polski na leczenie.
Fundacje prozwierzęce starają się jak mogą pomóc czworonogom z terenów objętych wojną, organizują akcje na portalach społecznościowych. Często liczy się zatem każdy grosz, jak ten pochodzący z 1%. Pamiętajmy o tym, wypełniając PIT.
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzę więc przede wszystkim spokoju, aby wszyscy witając się mogli bezpiecznie wypowiedzieć paschalne pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”.


Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
1-2 numery - 7,30 zł,
3-5 numerów - 9,00 zł,
6-10 numerów - 14,00 zł,
11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto:
Bank PKO SA nr: 70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Adres odbiorcy:     
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa


SWIFT: PKO PPLPW IBAN: PL 70 124010531111001007036038

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna