Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 145 – LISTOPAD 2014Spis treści:
„Zwierzęta są jak lekarstwa, które nie posiadają skutków ubocznych ”

Dr Edward Creagan,

onkolog w Mayo Clinic, Rochester, MN


TERAPEUTYCZNA MOC

Listopadowe dni przywołują obrazy z dawnych lat. To czas wspominania osób, których nie ma już wśród nas. Nie zawsze są to bliscy, wspomina się też tych, którzy zapisali się w naszym życiu, dali się zapamiętać dzięki swoim czynom, zachowaniom, mądrości życiowej. Pamięć o nich ciągle trwa.

Niestety o wielu osobach nikt nie pamięta nawet za ich życia.
Zazwyczaj są to osoby starsze, często bardzo schorowane. Nie mogąc liczyć na pomoc bliskich, decydują się więc na dom opieki lub hospicjum. Całkowicie zdane na siebie, nie potrafią zazwyczaj odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w obcym miejscu, wśród obcych osób, obcych sprzętów. Taka drastyczna zmiana staje się nierzadko powodem rozmaitych chorób, niechęci do dalszego życia.

Ratunkiem może okazać się tutaj pomoc zwierzęcych terapeutów, którzy tak jak i ludzie nie znoszą obojętności i odrzucenia, a miłość, którą dają, jest całkowicie bezinteresowna.
Niektóre zwierzęta mają zdolność wyczuwania zbliżającego się ataku epilepsji, a w sytuacji, gdy opiekunowi zdarzy się zasłabnięcie, intuicyjnie kładą się u jego boku,
by wesprzeć, przekazać swoją energię, ukoić strach.

Niestety w Polsce nie ma wielu domów opieki (czasem okropnie nazywanych domami starców) czy hospicjów, gdzie zwierzęta mogłyby zamieszkać na stałe, by nieść pomoc ich podopiecznym.
Wielką pomocą służą wówczas fundacje zajmujące się animaloterapią.
Zwierzęta wraz z wolontariuszami fundacji jak m.in. Razem Łatwiej – Zwierzęta Przełamują Bariery, są częstymi gośćmi właśnie takich miejsc. Obecność kota czy psa wywołuje uśmiech i radość na twarzy osamotnionych mieszkańców tych ośrodków. Sprawia, że przypominają sobie rodzinne domy, własne zwierzęta. Pensjonariusze, prócz emocji związanych z obecnością zwierzęcia, podczas ich głaskania nieświadomie ćwiczą też swoje zesztywniałe dłonie, odblokowuje się ich pamięć, zapominają na chwilę o chorobach, troskach i samotności.
Mali terapeuci wzbudzają w nich po prostu chęć do życia.

Ania Przybylska, niedawno zmarła aktorka, powiedziała kiedyś w jednym z wywiadów: „Im jestem lepsza dla siebie, tym lepsza jestem dla innych”.
Bądźmy zatem dobrzy dla siebie. I pamiętajmy o innych, zwłaszcza o tych, których obecnością możemy się ciągle cieszyć.Magdalena Izabella Bielicka

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
1-2 numery - 7,30 zł,
3-5 numerów - 9,00 zł,
6-10 numerów - 14,00 zł,
11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto:
Bank PKO SA nr: 70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Adres odbiorcy:     
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa


SWIFT: PKO PPLPW IBAN: PL 70 124010531111001007036038

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna