Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 143 - WRZESIEŃ 2014Spis treści:

NAJLEPSZY ANTYDEPRESANT

Kazus depresji, choroby XXI wieku, zwanej wcześniej melancholią, chandrą czy weltszmercem, coraz częściej pojawia się w mediach.Kiedyś był to temat wstydliwy, nie przyznawaliśmy się do leczenia psychiatrycznego. Jednak odkąd znane postaci zaczęły wyznawać publicznie, że cierpią na depresję, coraz więcej osób przyznaje się do tej choroby, a i media zwróciły na nią baczniejszą uwagę. A przecież jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń psychicznych.
Osoba cierpiąca na depresję jest smutna, nie jest w stanie wykrzesać z siebie energii do działania. Nie umie skoncentrować się na wykonywanych czynnościach, ma poczucie niskiej wartości, czuje się niepotrzebna. Czarno widzi swoją przyszłość. Oskarża się o niepowodzenia własne lub osób z najbliższego otoczenia. W stanach największego obniżenia nastroju mogą się u niej nawet pojawić myśli samobójcze. dysponuje lekami antydepresyjnymi ułatwiającymi powrót do zdrowia, ale te nie zawsze szybko i skutecznie przynoszą ulgę.
Ogromnie pomocnym, z czego często nie zdajemy sobie sprawy, może okazać się tutaj właśnie kot. Miły w dotyku, mruczący, rozumiejący jak gdyby nasze cierpienie, domagający się głaskania i dotyku. Choć na chwilę pozwala zapomnieć o chorobie, odwrócić od niej myśli. Można się do niego przytulić, pogłaskać go, a nawet porozmawiać. A on nie oczekuje niczego w zamian, nie ocenia. Wystarczy mu miseczka jedzenia, woda i oczywiście miłość opiekuna.
I nagle okazuje się, że lepiej śpimy, wypoczywamy kołysani mruczeniem i rytmicznym ugniataniem kocimi łapkami. Owszem, przybywa nam obowiązków, ale jakże są one przyjemne! Musimy naszego kota nakarmić, posprzątać po nim, by miał czyściutko i był zadowolony, zaopiekować się nim. Ta opieka jest wzajemna. Nasz mruczący Przyjaciel pozwala nam inaczej spojrzeć na życie. Nie jest ono już takie mroczne, kot pozwala na ujrzenie światełka w tunelu.
Możemy nagle zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków, zaczynamy wychodzić z domu, ponownie otwieramy się na świat.Powoli następuje przełom w naszym życiu. Kot staje się doskonałym uzdrowicielem – wzmacnia nas na swój łagodny sposób. Wyrazem pyszczka i specyficzną postawą domaga się naszej reakcji. W ten sposób nawiązuje dialog i niepostrzeżenie zobowiązuje nas do rozumienia swojego języka. Niektóre kocie dźwięki zarezerwowane są tylko dla człowieka. Dość szybko uczymy się więc odróżniać zwyczajne „mmr” na powitanie lub w podziękowaniu, od „miau” domagającego się pieszczot lub jedzenia, czy znacznie bardziej niecierpliwego „mrrrau” albo żałosnego „miiieeeu”. To mruczenie powoduje wydzielanie w naszym organizmie endorfin o zaledwie kilkuminutowym, ale bardzo silnym działaniu. Lekarz weterynarii, Francuz Jean-Yves Gauchet mówi, że słuchanie mruczenia to prawdziwa terapia, a jej efekty dorównują działaniu wielu antydepresantów i leków nasennych!Weź zatem na kolana kota! I oddaj czasem swoje zdrowie w jego magiczne łapki!Magdalena Izabella Bielicka

 

Drodzy Czytelnicy!
UWAGA!
Cena aktualnego numeru - 7,50 zł, numer lipcowo-sierpniowy i grudniowo-styczniowy - 9,80 zł

Istnieje możliwość zakupu numerów archiwalnych:
w cenie 4 zł za egzemplarz,
podwójne numery grudniowo-styczniowe i lipcowo-sierpniowe w cenie 6 zł za egzemplarz

plus koszty wysyłki: za 1-2 numery - 2,60 zł, za 3-5 numerów - 9,00 zł, 6-10 numerów - 14,00 zł, 11-20 numerów - 19,00 zł, powyżej 20 numerów - 23,00 zł


CENNIK:
Polska:
prenumerata półroczna  - 35 zł
prenumerata roczna  - 70 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 90,00 zł

Prenumerata zagraniczna:
prenumerata półroczna  - 120,00 zł
prenumerata roczna  - 240,00 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 300,00 zł

Odliczoną kwotę proszę wpłacić na konto wydawnictwa:
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa
Nr konta : Bank PKO SA 
70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
- w miejscu tytułem proszę wpisać miesiąc i rok, którego dotyczy wpłata

UWAGA! Wszelkie pytania dotyczące prenumeraty prosimy przesyłać mailem na skrzynkę:
lub tel. 665-777-244