Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 138 - KWIECIEŃ 2014Spis treści:

MIEJSCE ZWIERZĄT W ZAMYŚLE BOŻYM

Jesteśmy w przededniu Świąt Zmartwychwstania. Wielkanoc, to początek, otwarcie, powiew tajemnicy. Wielu przygotowując się do Świąt, chodzi na rekolekcje, modli się za dusze w czyśćcu i cierpi z Jezusem. Czyta Pasję, odmawia sobie wielu rzeczy, czeka na najcudowniejszą sprawę, która ma się zdarzyć – Zmartwychwstanie. Czy w okresie Wielkiego Postu znajdziemy też czas na przemyślenia dotyczące wszystkich istot żywych, czyli także zwierząt? Czy pomyślimy, kim one dla nas są? Jakie miejsce zajmują w naszym życiu?

Paul Johnson, angielski historyk i dziennikarz, w książce „W poszukiwaniu Boga” wyłożył swoją teorię dotyczącą miejsca zwierząt w zamyśle Bożym:
„…W XXI wieku za sprawą porządkowania naszych poglądów moralnych i pojawienia się stosownych zachowań w sferze ekonomicznej dokona się więc zgodnie z coraz lepiej rozumianą przez człowieka wolą Bożą zasadnicza zmiana naszych relacji ze światem zwierzęcym i w ogóle całym światem istot żywych. Mniej jasne jest natomiast, na ile nasza rozszerzająca się ciągle dzięki lepszemu oprzyrządowaniu i systematycznym obserwacjom wiedza o świecie zwierzęcym wpłynie na weryfikację poglądów na temat miejsca zwierząt w zamyśle Bożym. Czy zwierzęta wyposażone są w coś na kształt duszy? Czy czeka je życie po śmierci? Kościoły zazwyczaj odpowiadają negatywnie na pierwsze pytanie i nie dają, czy nie starają się dać odpowiedzi na drugie. Św. Franciszek w obu wypadkach odpowiedziałby „tak”, ale on był jedynym w swoim rodzaju fenomenem. Kościół instytucjonalny, podobnie jak instytucjonalny judaizm, podkreśla absolutną wyjątkowość człowieczeństwa; świat zwierzęcy jest dla nas jedynie dodatkiem. Z całą pewnością nie zbłądzimy stwierdzając, że za mało wiemy, by silić się na odpowiedź…”

Na świąteczne dni Wielkanocne życzę wszystkim Czytelnikom spokoju, radości, wypoczynku i znalezienia czasu na refleksję również na temat świata zwierzęcego, który dla ludzi nie powinien wszak być jedynie dodatkiem.

Wesołego Alleluja!


Magdalena Izabella Bielicka

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna