Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NR 131 - WRZESIEŃ 2013


Spis treści:

WLAZŁ KOTEK

Wlazł kotek na płotek przy starej posesji
I zawarł z myszami pakt o nieagresji.
Dziś wprawdzie niejeden na fakt ów się zżyma,
Lecz bądźmy spokojni. Mysz słowa dotrzyma.
                                         Franciszek J. Klimek
 

PAKT O NIEAGRESJI

Każdy administrator osiedla, spółdzielni mieszkaniowej czy właściciel posesji chciałby zapewne posiadać podobny pakt o nieagresji z myszami i ze szczurami. Dziś nie jest to jednak takie proste.
Epidemiolodzy biją na alarm: w polskich miastach populacja szczurów niepokojąco wzrasta. Niedawno sama spotkałam szczura w ścisłym centrum Warszawy. Nie sądziłam jednak, że nasza stolica, jak wykazały ostatnie badania epidemiologiczne, należy obok Wrocławia i Krakowa do najbardziej zaszczurzonych miast w Polsce.
Najwięcej kłopotu z powodu plagi szczurów mają administratorzy osiedli i spółdzielni mieszkaniowych, którzy pozbyli się z budynków i posesji wolnożyjących kotów. Teraz dopiero widać dramatyczne skutki takiego działania. Szczurów przybywa w tych miejscach na potęgę. Mnożą się w tempie odrzutowym. Przy ciąży trwającej 23 dni i narodzinach średnio 15 małych, łatwo określić liczbę szczurzych lokatorów piwnic, magazynów czy rur kanalizacyjnych. Gryzonie mają tam wymarzone warunki do rozmnażania się. Żadne nowoczesne urządzenia nie odstraszą tych niezmiernie inteligentnych stworzeń.
Wykładane trutki na szczury nie pomagają, a wręcz są niebezpiecznie dla ludzi i dla zwierząt domowych.
Jedyny ratunek, to wprowadzenie w te miejsca kotów – sprzymierzeńców człowieka, stanowiących integralną część miejskiego ekosystemu, o czym administratorzy nieruchomości chyba zupełnie zapomnieli, wyzbywając się ich na potęgę. Dopiero dziś przychodzą po rozum do głowy ze strachu przed plagą gryzoni, które potrafią przemieszczać się rurami kanalizacyjnymi i wchodzić tą drogą nawet do naszych łazienek!
Nie ma wyjścia, zawarcie paktu o nieagresji pomiędzy spółdzielniami, administracjami kamienic i kotami jest jedynym ratunkiem przed inwazją szczurów w miastach. Szkoda tylko, że tak późno wszyscy zdali sobie sprawę z tej konieczności. Teraz trzeba znaleźć metodę, aby zachęcić koty do ponownego zamieszkania w piwnicach, z których zostały ot tak wyrzucone.

              Magdalena Bielicka
- redaktor naczelna

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna