Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Nr 126 - KWIECIEŃ 2013

     Spis treści:

Klucz do lepszego życia

Dla wielu osób, z którymi rozmawiam o kotach, termin felinoterapia jest zupełnie nieznany i często niezrozumiały. Nazwa kojarzy się z fitoterapią czy fizjoterapią. To niezrozumienie wynika z faktu, iż terapia, w której kot pomaga terapeucie dotrzeć do osoby potrzebującej i nawiązać z nią kontakt, w Polsce jest jeszcze mało znana.
Prowadzone na świecie od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku badania potwierdzają dobroczynny wpływ zwierząt na zdrowie fizyczne i psychikę chorych. Zwykły kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu czy choćby tylko trzymaniu kota na kolanach ma działanie terapeutyczne. Sama obserwacja kota czy przebywanie w jego towarzystwie, mogą już poprawić nasze samopoczucie. Przebywanie z kotem przynosi radość życia, stymuluje ruch i aktywność, redukuje lęki.
Felinoterapia okazuje się skuteczna w przypadku dzieci, którym nie pomogła dogoterapia. Pies jest czasem zbyt absorbujący, zbyt głośny i zbyt bezpośredni. Wówczas dzięki swojej niezależności i spokojowi sprawdza się właśnie kot. W przeciwieństwie do psów, kot w felinoterapii nie potrzebuje tresury. Jego naturalne zachowanie jest wystarczające.
Obecność kota wspaniale sprawdza się w terapii z dziećmi. Rozwija ich wrażliwość, uczy empatii. Dziecko w naturalny sposób rozpoznaje sygnały wysyłane przez zwierzę i reaguje na nie. Często otwiera się, zaczyna okazywać uczucia, najpierw w stosunku do swojego zwierzęcia, a później również do najbliższych. W Szwecji na przykład felinoterapia stosowana jest na szeroką skalę u dzieci autystycznych.Zaobserwowano, że kot potrafi przeniknąć do ich zamkniętego świata. Dzieci te stają się bardziej otwarte, uspokajają się. Kot pomaga im przełamywać lęki i nabierać zaufania do otoczenia. Stanowi swoisty pomost między światem ich i światem naszym.Kilkakrotnie uczestniczyłam w zajęciach felinoterapii z dziećmi autystycznymi. Przeżycia, których wówczas doświadczyłam, pozostawiły we mnie niezatarty ślad i przekonanie, że także koty mogą stanowić klucz do lepszego życia.


Magdalena Bielicka - redaktor naczelna

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna