Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Nr 124 - LUTY 2013

NR 124 - LUTY 2013

Spis treści:

To oczywiste

Chociaż to oczywiste,
tłumaczeń nigdy dość,
że pies, to pies,
że koń, to koń,
a KOT
to jednak KTOŚ.

Franciszek J. Klimek


NIEZWYKŁY PRZYJACIEL


„Najstarsze wzmianki dotyczące kotów domowych pochodzą ze starożytnego Egiptu. Najprawdopodobniej zostały udomowione około połowy II tysiąclecia p. n. e.”
Te słowa przeczytać można w artykule Karoliny Bródki „Nasz magiczny Przyjaciel, czyli krótka historia kota”.
Już w połowie drugiego tysiąclecia okazało się, że koty są KIMŚ ważnym. Starożytni Egipcjanie przypisywali im magiczne zdolności i nadprzyrodzoną moc. Podziwiali urok kocich oczu, które i nas fascynują nieustannie. Magicznym kocim oczom poświęciliśmy i my wiele uwagi w bieżącym wydaniu KOCICH SPRAW.
Koty były wielbione, uznawane jako święte zwierzęta, do czasu, kiedy w średniowieczu kościół katolicki zaczął postrzegać je za ucieleśnienie zła, wysłanników szatana czy pomocników czarownic. Sądzone przez Inkwizycję, torturowane, palone na stosie zostały wytępione. Ich brak z czasem spowodował rozprzestrzenienie się plagi szczurów i tym samym epidemii groźnych chorób. W obawie przed epidemiami, ten sam kościół w XIV wieku zabronił tępienia puszystych czworonogów.
Koty wróciły do łask, stały się ulubieńcami człowieka, tak jak w starożytnym Egipcie. Wreszcie w XXI wieku doczekały się swojego Święta – właśnie teraz, w lutym, zaraz po walentynkowym święcie miłości.

Wszystkim kotom życzę, aby tragiczna, średniowieczna kocia historia nigdy się nie powtórzyła, aby zasiadały na salonach w najpiękniejszych szezlongach, kochane i uwielbiane przez nas – ich służących, dawały energię do najlepszej opieki nad nimi. Tym wolnożyjącym życzę, by nie zabrakło im jedzenia, ciepłego kąta, a przede wszystkim wspaniałych opiekunów i karmicieli.
Życzę także, abyśmy nie zapominali o epidemiach groźnych chorób wywołanych inwazją gryzoni wobec braku kotów. Koty bronią naszych piwnic, magazynów, śmietników, statków i okrętów przed inwazją myszy i szczurów. To właśnie kotom winni jesteśmy opiekę i szacunek, a osoby, które czynią to najlepiej, pretendują do tytułu Kociarza Roku.
Plebiscyt ciągle trwa. Zwycięzcę poznamy 17 lutego w Światowym Dniu Kota.Magdalena Bielicka - redaktor naczelna

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
za 1-2 numery - 7,30 zł,
za 3-5 numerów - 9,00 zł,
za 6-10 numerów - 14,00 zł,
za 11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto w: Bank CITY HANDLOWY, odbiorca Magdalena Bielicka nr: 90 1030 0019 0109 8510 0047 2125 
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna