Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Nr 113 - MARZEC 2012

 Nr 113 - MARZEC 2012


Spis treści:

Najmarniejsze arcydzieło

Kot - temat wbrew pozorom jest poważny, bowiem kot w sztuce zajmuje miejsce szczególne. Był i jest natchnieniem dla wielu artystów, opisywany w wierszach, uwieczniany na płótnie, fotografii i w rzeźbie. O jego wyjątkowości można mówić i pisać wiele.

Kto z nas nie marzył, aby pogłaskać lwa czy tygrysa, toteż „Bóg stworzył kota, aby człowiek mógł pogłaskać tygrysa" (Victor Marie Hugo). Jest w tym głaskaniu coś, co nas fascynuje. Kot to istota tajemnicza, nie pozwala się poznać do końca. I wydaje się, że właśnie ta jego cecha intryguje nas najbardziej. „Oba, kot i pies, są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować, i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic" (Erich Kostner).

Opisu kota dokonała znakomicie francuska pisarka Colette: „Nie warto wiedzieć tego, czego nie wie kot. Kot to zwierzę, któremu Stwórca dał największe oczy, najmiększe futerko, najwrażliwsze nozdrza, ruchome uszy, nieporównane łapy i zakrzywione pazury, pożyczone od krzaku róży". Kot to po prostu istota boska.

„Kotom bez trudu udaje się to, co nie jest dane człowiekowi: iść przez życie nie czyniąc hałasu" (Ernest Hemingway), a „człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota" (Jean Cocteau). Jakże wiele można nauczyć się od tych wyjątkowych zwierząt, które chyba najbardziej fascynują filozoficznym dystansem do rzeczywistości, wyrażanym w nieodgadnionym wyrazie oczu, miękkich, harmonijnych ruchach, nieprzewidywalnych zachowaniach.

Każdy dom powinien mieć swojego kota, a najlepiej kilka. „Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" (Mark Twain). „Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy" (Colette), a nawet „najmarniejszy kot jest arcydziełem" (Leonardo da Vinci).

Aby zobaczyć kota w różnych odsłonach w sztuce, serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy bardzo kocich obrazów, do biblioteki medialnej Mediateka - Start - Meta na warszawskich Bielanach, przy ulicy Szegedyńskiej 13A, dokąd została przeniesiona z Teatru Kamienica.
Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 10-lecia magazynu KOCIE SPRAWY i Światowego Dnia Kota.
Dziękuję serdecznie dyrektorowi Teatru Kamienica, panu Emilianowi Kamińskiemu, za możliwość podziwiania obrazów w je go magicznym teatrze od 17 do 29 lutego 2012 roku.

Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim artystom, którzy udostępnili swoje obrazy na naszą jubileuszową wystawę. W wyrazie wdzięczności redakcja ufundowała wszystkim artystom prenumeratę magazynu KOCIE SPRAWY.

Do zobaczenia w Mediatece Start - Meta na warszawskich Bielanach.
Wystawę będzie można oglądać tam do końca marca 2012 roku.

I jeszcze jedna wiadomość, którą dzielę się z Państwem z przyjemnością.
Poznaliśmy Kociarza Roku 2011. Ten zaszczytny tytuł otrzymał lekarz  weterynarii Maciej Czajka z warszawskiej przychodni weterynaryjnej.
Panu doktorowi, w imieniu redakcji KOCICH SPRAW i własnym, serdecznie gratuluję.


Magdalena Bielicka - redaktor naczelna 

 

Zakup numerów archiwalnych

Kochani Czytelnicy!

Kiedy 17 lat temu ukazał się pierwszy numer KOCICH SPRAW, wszyscy myśleliśmy, że tak już zostanie do końca świata i jeden dzień dłużej. Ale okazało się, że świat nieustannie się zmienia. Zmiany te nie ominęły również naszego kochanego miesięcznika. Wzrost popularności mediów elektronicznych sprawił, że kolejno zakładaliśmy portale internetowe, modyfikowaliśmy je, by być jak najbliżej Was. I dziś, idąc z duchem czasu, postanowiliśmy czasowo zawiesić wydawanie KOCICH SPRAW, ale pozostać w internecie. Polecamy się serdecznie w świecie wirtualnym.

Są Państwo naszymi najwierniejszymi Czytelnikami.


Proponujemy nabycie naszych  numerów archiwalnych w cenie
10
zł za egzemplarz
plus koszty wysyłki:
1-2 numery - 2,60 zł,
3-5 numerów - 9,00 zł,
6-10 numerów - 14,00 zł,
11-20 numerów - 19,00 zł,
powyżej 20 numerów - 23,00 zł


Numery archiwalne KOCICH SPRAW można kupić wpłacając na nasze konto:
Bank PKO SA nr: 70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
odpowiednią kwotę w banku lub na poczcie lub drogą internetową.

Adres odbiorcy:     
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa


SWIFT: PKO PPLPW IBAN: PL 70 124010531111001007036038

Na przelewie lub przekazie w miejscu "tytułem" proszę podać również adres wysyłki (jeśli jest inny niż adres właściciela konta) oraz wskazać numery archiwalne, których wpłata dotyczy oraz numer telefonu lub adres mailowy.

Do Państwa dyspozycji -
kontakt z redakcją:
mailowy –
m.i.bielicka@kociesprawy.pl; lub kociesprawy@kociesprawy.pl  
telefoniczny –
603-784-255, 665-777-244

Łączę serdeczne, mruczące pozdrowienia,
Magdalena Izabella Bielicka
redaktor naczelna