Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Nr 113 - MARZEC 2012

 Nr 113 - MARZEC 2012


Spis treści:

Najmarniejsze arcydzieło

Kot - temat wbrew pozorom jest poważny, bowiem kot w sztuce zajmuje miejsce szczególne. Był i jest natchnieniem dla wielu artystów, opisywany w wierszach, uwieczniany na płótnie, fotografii i w rzeźbie. O jego wyjątkowości można mówić i pisać wiele.

Kto z nas nie marzył, aby pogłaskać lwa czy tygrysa, toteż „Bóg stworzył kota, aby człowiek mógł pogłaskać tygrysa" (Victor Marie Hugo). Jest w tym głaskaniu coś, co nas fascynuje. Kot to istota tajemnicza, nie pozwala się poznać do końca. I wydaje się, że właśnie ta jego cecha intryguje nas najbardziej. „Oba, kot i pies, są bogate w cnoty i talenty, ale pies ma o jeden talent za dużo: pozwala się tresować, i o jedną cnotę za mało: nie kryje w sobie żadnych tajemnic" (Erich Kostner).

Opisu kota dokonała znakomicie francuska pisarka Colette: „Nie warto wiedzieć tego, czego nie wie kot. Kot to zwierzę, któremu Stwórca dał największe oczy, najmiększe futerko, najwrażliwsze nozdrza, ruchome uszy, nieporównane łapy i zakrzywione pazury, pożyczone od krzaku róży". Kot to po prostu istota boska.

„Kotom bez trudu udaje się to, co nie jest dane człowiekowi: iść przez życie nie czyniąc hałasu" (Ernest Hemingway), a „człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota" (Jean Cocteau). Jakże wiele można nauczyć się od tych wyjątkowych zwierząt, które chyba najbardziej fascynują filozoficznym dystansem do rzeczywistości, wyrażanym w nieodgadnionym wyrazie oczu, miękkich, harmonijnych ruchach, nieprzewidywalnych zachowaniach.

Każdy dom powinien mieć swojego kota, a najlepiej kilka. „Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu?" (Mark Twain). „Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy" (Colette), a nawet „najmarniejszy kot jest arcydziełem" (Leonardo da Vinci).

Aby zobaczyć kota w różnych odsłonach w sztuce, serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy bardzo kocich obrazów, do biblioteki medialnej Mediateka - Start - Meta na warszawskich Bielanach, przy ulicy Szegedyńskiej 13A, dokąd została przeniesiona z Teatru Kamienica.
Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 10-lecia magazynu KOCIE SPRAWY i Światowego Dnia Kota.
Dziękuję serdecznie dyrektorowi Teatru Kamienica, panu Emilianowi Kamińskiemu, za możliwość podziwiania obrazów w je go magicznym teatrze od 17 do 29 lutego 2012 roku.

Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim artystom, którzy udostępnili swoje obrazy na naszą jubileuszową wystawę. W wyrazie wdzięczności redakcja ufundowała wszystkim artystom prenumeratę magazynu KOCIE SPRAWY.

Do zobaczenia w Mediatece Start - Meta na warszawskich Bielanach.
Wystawę będzie można oglądać tam do końca marca 2012 roku.

I jeszcze jedna wiadomość, którą dzielę się z Państwem z przyjemnością.
Poznaliśmy Kociarza Roku 2011. Ten zaszczytny tytuł otrzymał lekarz  weterynarii Maciej Czajka z warszawskiej przychodni weterynaryjnej.
Panu doktorowi, w imieniu redakcji KOCICH SPRAW i własnym, serdecznie gratuluję.


Magdalena Bielicka - redaktor naczelna 

 

Drodzy Czytelnicy!
UWAGA!
Cena aktualnego numeru - 7,50 zł, numer lipcowo-sierpniowy i grudniowo-styczniowy - 9,80 zł

Istnieje możliwość zakupu numerów archiwalnych:
w cenie 4 zł za egzemplarz,
podwójne numery grudniowo-styczniowe i lipcowo-sierpniowe w cenie 6 zł za egzemplarz

plus koszty wysyłki: za 1-2 numery - 2,60 zł, za 3-5 numerów - 9,00 zł, 6-10 numerów - 14,00 zł, 11-20 numerów - 19,00 zł, powyżej 20 numerów - 23,00 zł


CENNIK:
Polska:
prenumerata półroczna  - 35 zł
prenumerata roczna  - 70 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 90,00 zł

Prenumerata zagraniczna:
prenumerata półroczna  - 120,00 zł
prenumerata roczna  - 240,00 zł
prenumerata na 15 miesięcy - 300,00 zł

Odliczoną kwotę proszę wpłacić na konto wydawnictwa:
Elawet Sp. z o.o.
ul. Odyńca 57/42
02-644 Warszawa
Nr konta : Bank PKO SA 
70 1240 1053 1111 0010 0703 6038
- w miejscu tytułem proszę wpisać miesiąc i rok, którego dotyczy wpłata

UWAGA! Wszelkie pytania dotyczące prenumeraty prosimy przesyłać mailem na skrzynkę:
lub tel. 665-777-244