Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Grupa wsparcia po stracie zwierzaka

Tekst: Paulina Skotnicka, Joanna Wydrych

Płaczesz po odejściu kota, z którym przeżyłeś razem kilkanaście lat, ale nie masz z kim o tym porozmawiać? Nikt Cię nie rozumie i wszyscy bagatelizują Twój ból? Przyjdź na spotkanie grupy wsparcia. Możesz tu bez wstydu wyrazić to, co naprawdę czujesz, porozmawiać o tęsknocie, powspominać. I nikt Cię nie wyśmieje.
 
Pierwsza w Polsce grupa wsparcia dla osób, którym trudno poradzić sobie po stracie ukochanegozwierzęcia, już działa. Pomysł powołania jej do życia narodził się przede wszystkim dzięki naszej Fundacji Czarna Owca Pana Kota i jej przyjaciołom. Zwróciliśmy uwagę na problem, jaki napotyka większość ludzi po odejściu ukochanego zwierzaka, czyli na brak możliwości wypowiedzenia na głos swego bólu i cierpienia.
Niezrozumienie, wyśmiewanie, a w najlepszym razie bagatelizowanie utrudnia bardzo przeżywanie cierpienia. Z powodu choroby zwierzęcia lub jego straty nie można jeszcze dostać w naszym kraju zwolnienia lekarskiego. Przeżywająca swój ból osoba najczęściej zostaje z nim sama i musi udawać, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Idea grup wsparcia zrodziła się w Stanach Zjednoczonych już w latach 30. Ich rozkwit nastąpiłw latach 70. w USA, w Europie oraz na całym świecie dzięki ruchowi praw obywatelskich zachęcającemu ludzi do samoorganizowania się, udzielania sobie nawzajem wsparcia, stowarzyszania się w ramach grup interesów oraz lobbowania na rzecz uznania mniej powszechnych prawd. Powstawały różne grupy tematyczne skupiające m.in. anonimowych alkoholików, osoby nieuleczalnie chore, zagrożone wykluczeniem społecznym, reprezentujące mniejszości o niepewnym statusie, pionierów różnych raczkujących dziedzin, czy osoby cierpiące po stracie kogoś bliskiego.
Do uczestnictwa w spotkaniach takiej grupy i poparcia naszego pomysłu Fundacja Czarna Owca Pana Kota zachęcała osoby, które straciły zwierzę i nie umieją nad tym przejść do porządku dziennego. Za powstaniem jej przemawiała potrzeba stworzenia przyjaznego miejsca, gdzie w pełnej zrozumienia atmosferze będzie można porozmawiać, podzielić się swoimi odczuciami po stracie psa, kota lub innego zwierzęcia z ludźmi, którzy myślą podobnie. Chcieliśmy też dać cierpiącym osobom przestrzeń do „wygadania się”.
Zależy nam, by jak najwięcej osób uświadomiło sobie to, że ból po utracie zwierzęcia jest równie ważny i równie silnie odczuwany, jak ból po śmierci człowieka, i że trzeba poradzić sobie z nim w podobny sposób. Nasze społeczeństwo powinno zrozumieć, jak wielu jest wrażliwych, empatycznych ludzi, takich, którzy dostrzegają w zwierzętach istoty czujące, myślące, potrafiące okazywać wdzięczność oraz miłość. Wiele osób, które zwracały się do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów z zachowaniem zwierząt domowych w czasie naszego poprzedniego projektu non-profit, mówiło też o potrzebie wsparcia we własnych problemach związanych z opieką nad pupilami.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 120 2012


Grupa wsparcia po stracie ukochanego zwierzęcia – inicjatywa krakowskiej Fundacji Czarna
Owca Pana Kota do tej pory zorganizowała dwa spotkania. Osoby biorące w nich udział zadeklarowały chęć uczestnictwa w kolejnych.
Spotkania grupy odbywać się będą od września w siedzibie Fundacji:
ul. Dietla 45 lok. 13, Kraków.
Informacje o terminach będą udostępniane na stronie Fundacji:
www.czarnaowca.org oraz na naszej stronie na Facebooku.