Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ŻYWIENIE KOTA CHOREGO NA NOWOTWÓR

Tekst: Piotr Stachowicz, hodowca kotów, dietetyk kotów i psów

Żywienie chorego kota to nie lada wyzwanie. W przypadku każdej choroby. Jego dieta musi być konsultowana z lekarzem weterynarii, który jest odpowiedzialny za leczenie naszego podopiecznego. Powinniśmy przekazać lekarzowi nasze sugestie oraz poinformować, jak kot do tej pory był żywiony, co lubi i czy wolimy karmić go gotowymi produktami czy nieprzetworzonymi (RAW/BARF).
Nie inaczej jest w przypadku żywienia kotów z nowotworem.

Mniej węglowodanów
Układając dietę dla kota z nowotworem, musimy uwzględnić kilka istotnych kwestii: czy występują u niego dodatkowe schorzenia, a jeśli tak, to jakie, czy kot przyjmuje leki zaburzające wchłanianie składników pokarmowych; jakie są wyniki badań i czy kot ma inne niedobory. Jednak ogólnie można przyjąć, że najlepszą dietą dla cierpiącego na nowotwór kota będzie po prostu najlepsza dieta dla drapieżnika, jakim jest kot. Czyli dieta wysokomięsna, gdzie podstawowym źródłem energii są białka i tłuszcze, węglowodany w śladowym
stopniu. Jest to w tym wypadku niezwykle ważne z kilku powodów. Po pierwsze, jak wykazują badania i potwierdza to wielu lekarzy, węglowodany mogą być swego rodzaju paliwem dla wzrostu komórek nowotworowych, dlatego istotne jest, żeby je od tego paliwa „odciąć”. Po drugie, białka i tłuszcze zwierzęce są najlepiej przyswajalne, więc kot w pełni może ten pokarm wykorzystać.
Po trzecie, są po prostu smakowite. I w końcu – nie są paliwem dla naszego wroga, jakim jest rak.

Woda zdrowia doda
Mamy zatem już obraz podstawy dobrej diety – jest ona oparta na produktach zwierzęcych (mięso, podroby), wolna od zbóż i podobnych wypełniaczy (węglowodany). Czyli w przypadku karm gotowych wybieramy takie, które te warunki spełniają. Wskazane są karmy mokre, z uwagi na konieczność dostarczenia kotu jak największej ilości wody, gdyż koty zwykle mało piją, stąd dostarczenie wody wraz z pokarmem jest niezmiernie istotne.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 185 – MARZEC 2018