Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ZACHCIANKI KOCIEJ MAMY

Tekst: Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz

Przebieg ciąży u kotki ma olbrzymi wpływ na jej kocięta. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim stopniu to, co podajemy naszej ciężarnej podopiecznej, wpłynie na preferencje pokarmowe oczekiwanych kociąt. Od początku ciąży powinniśmy zatem zadbać, aby jej organizm był dobrze przygotowany do macierzyństwa. Tym bardziej, że kotka, wiedziona instynktem, ma nieraz zaskakujące „zachcianki”. Niejeden z nas widział przecież kobietę ciężarną zagryzającą ogórka małosolnego batonikiem. U kotek jest podobnie.

Koty z natury są „neofilami” – chętnie próbują nowego pokarmu. Ma to związek z ich walką o przeżycie przy ograniczonym dostępie do pożywienia, na które w naturalnym środowisku trzeba przecież zapolować. Należy podkreślić również, że w środowisku naturalnym nieprawidłowy dobór pokarmu lub ograniczona jego dostępność może się wiązać z naturalną selekcją osobników słabszych.

Co ciekawe, wpływ na preferencje żywieniowe matka wyrabia w kociętach w ostatnim trymestrze ciąży. To co wybiera do jedzenia przez ostatnie trzy tygodnie ciąży, ma wpływ także na przyszłe preferencje smakowe i węchowe kociąt. Dlatego sugeruje się, aby ciężarną kotkę przestawiać na specjalny pokarm dla kociąt mniej więcej w połowie ciąży. Dieta matki wpływa bowiem bezpośrednio na rozwój płodów kociąt.
Należy pamiętać, że podawanie kocim mamom w okresie ciąży wyłącznie mięsa może prowadzić do zaniku zarodków, a nawet całej ciąży. Kotki produkują wówczas także mniej mleka, a w skrajnych przypadkach laktacja całkowicie zanika.

Badania sprzed 20 lat wykazały już, że w diecie kotki ciężarnej i karmiącej konieczne jest zapewnienie odpowiedniego źródła łatwostrawnych węglowodanów, czyli skrobi.Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 137 – Marzec 2014