Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCIE I PSIE MENU

Tekst: Sybilla Berwid-Wójtowicz

Opiekunowie, z którymi pod jednym dachem mieszka i kot, i pies, często zadają mi pytania, czy zwierzęta te mogą sobie nawzajem wyjadać z misek. A jeśli nie, to dlaczego? Co tu niby może zaszkodzić, skoro te wszystkie granulki czy puszki są do siebie tak podobne i prawie tak samo pachną?
Zawsze mnie wtedy zastanawia, czy osoby zadające takie pytania, przyjrzały się kiedykolwiek uważniej swoim dwóm pupilom i czy widzą między nimi jakąkolwiek różnicę.
 

Konsekwencje naturalnej diety
Należy pamiętać, że psy i koty wyniosły z natury nieco inne nawyki. Psy od tysięcy lat korzystały z odpadków z „pańskiego stołu”, w dużej mierze swoją dietę uzależniały więc od człowieka. Koty traktowane były jako zwierzęta użytkowe wykorzystywane do tępienia gryzoni. Z tego powodu kot – naturalny łowca – nie jada padliny i tego „co popadnie”. Miało to wpływ na jego specyficzną adaptację fizjologiczną, co z kolei istotnie wpłynęło na skład kociej diety. Potrzeby żywieniowe kota są więc zupełnie odmienne od tych ludzkich czy też psich.Wiecej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 125 – Marzec 2013