Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KARMA BEZ TAJEMNIC. JAK CZYTAĆ ETYKIETY


Prawidłowe żywienie to niezwykle istotny element właściwej opieki nad naszym kocim podopiecznym. Stanowi także profilaktykę wielu chorób, które mogą go dotknąć. Opiekun kota stając przed półką z karmami, staje przed wielkim wyzwaniem, jakim jest wybor właściwego produktu.
Każdy produkt opatrzony jest etykietą. Jak więc czytać i interpretować zawarte tam informacje?


Tekst:
Lek. wet. Małgorzata Głowacka

W Europie sposób opisywania karm dla zwierząt jest ściśle regulowany prawem. Istnieje wiele wymagań, które etykieta karmy musi spełniać, aby produkt mógł znaleźć się w sklepie. Jednym z najbardziej wyczerpujących dokumentów określających zasady, którymi producenci karm powinni się kierować, tworząc etykiety swoich produktów, jest opracowany przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych – FEDIAF – „Kodeks dobrej praktyki znakowania karmy dla zwierząt”.
FEDIAF to organizacja zrzeszającą około 650 producentów karm z 26 krajów Europy, do której należy również Polskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych POLKARMA. Celem tej organizacji jest przede wszystkim dbałość o jak najwyższe standardy produkcji karm w Europie, w tym także w Polsce.
Etykiety karm, spełniające warunki zaproponowane przez FEDIAF, są źródłem rzetelnych informacji na temat cech, składu oraz zastosowania produktu. To dzięki nim możemy podjąć właściwą decyzję o wyborze karmy dla kota.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 150 – Kwiecień 2015.