Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Dlaczego on wybrzydza

Tekst Sybilla Berwid

 Ten temat wraca jak bumerang. Z nadopiekuńczą troską patrzymy na pozostawiane w misce jedzenie. Zaczynamy sięgać po coraz bardziej egzotyczne pokarmy, które tylko na początku spotykają się z dużym entuzjazmem. Dlaczego on wybrzydza? Kiedy powinno nas to zaniepokoić?

Zanim stwierdzimy, że naszemu kotu coś nie smakuje, sprawdźmy, czy nie podaliśmy mu porcji, ktora trzykrotnie przekracza jego potrzeby. Zdrowy kot nie tyje z powietrza, a z nadmiaru pokarmu. Przeciętny kot, ważący około 4. kilogramów, powinien zjeść dziennie nie więcej niż trzy czwarte filiżanki suchej karmy lub kubek wilgotnej. Każdy producent umieszcza na opakowaniu wskazówki dawkowania karmy. Smakołyki powinny być tylko dodatkami i stanowić około 10. proc. suchej lub mokrej masy podawanego pokarmu. Ale nie więcej!
Suchy czy sushi
Nawet najatrakcyjniejsze jedzenie z czasem przestaje smakować. Za dużo pokarmu to jedno, a nieświeże jedzenie, zbyt długo czekające na zjedzenie, tracące wartości odżywcze czy wręcz zepsute - to kolejny problem. Suchy pokarm nie powinien leżeć w misce dłużej niż 3 godziny, a wilgotny - godzinę. Duże znaczenie ma też temperatura podawanego pokarmu oraz sposób jego przechowywania.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY - Nr 108 październik 2011