Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

DIETA KOCIEGO EMERYTA

Tekst: Sybilla Berwid-Wójtowicz

Koty żyją coraz dłużej. To, że osiągają wiek dwudziestu, dwudziestu kilku lat, prawie nikogo już nie dziwi. A jeszcze trzydzieści lat temu średnia życia tych zwierząt wynosiła tylko siedem–osiem lat.
Jak więc dbać o naszego futrzaka, czym go karmić, by jak najdłużej cieszyć się jego obecnością i by w sędziwym wieku dopisywało mu zdrowie?
 

Natura zaprogramowała koty domowe na przeżycie w pełni sił witalnych około dziesięciu lat. Tak jak zmienił się tryb życia ludzi w miastach, a wraz z opieką zdrowotną wydłużył się okres życia, tak stało się też w przypadku naszych czworonogów. Dostęp do leczenia, profilaktyka weterynaryjna, odpowiednia dieta uzależniona od trybu i wieku kota pełnią tu kluczową rolę.

Smukły, choć wiekowy
Niestety, zmiany w trybie życia kotów – które coraz rzadziej pełnią funkcję pogromcy szkodników, co jest dla nich skutecznym lekarstwem na kocią nudę – niosą ze sobą pewne zagrożenia. Głównym czynnikiem skracającym życie współczesnego kociego przedstawiciela nawet o dwa lata jest nadwaga.

Przyczyn skłonności do tycia doszukujemy się najczęściej w zabiegu kastracji czy sterylizacji. Jednak ogromne znaczenie ma tutaj postępowa nie samego opiekuna, dyscyplina w karmieniu kotów, kontrola podawanej ilości pokarmu, nieczęstowanie pupila przekąskami i wreszcie jakość podawanej karmy.

Nie ilość, lecz jakość

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 132 – Październik 2013