Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ŻYWIENIE STARSZYCH KOTÓW – Tekst: dr n. wet. Agnieszka Kurosad

Tekst i zdjęcie: dr n. wet. Agnieszka Kurosad – Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Właściwa pielęgnacja oraz odpowiednie żywienie sprzyjają długowieczności naszych kotów.
W ich życiu można wyróżnić cztery okresy: wzrostu, dorosłości (do 6 roku życia), dojrzałości (od 7 do 12 roku życia) oraz starości (12 lat i powyżej).
Niemniej jednak należy pamiętać, że wiek chronologiczny nie zawsze pokrywa się z wiekiem fizjologicznym. Dlatego też w przypadku kota starszego ważne jest dostosowanie odpowiedniej diety do jego aktualnego zdrowia. Szczególnie istotne jest, by nie wprowadzać na siłę niepotrzebnych zmian w żywieniu i rutynie dnia. Jeżeli jednak są one konieczne, należy robić to stopniowo i bardzo powoli.

Zapotrzebowanie na energię u starszego kota spada wraz z wiekiem, ale tylko do 10–12 roku życia. Dlatego przez pierwsze lata dorosłości i dojrzałości pupila należy zapobiegać jego nadwadze i otyłości, a powyżej 10–12 roku życia – utracie masy mięśniowej. Wiąże się to między innymi z zależną od wieku redukcją zdolności organizmu do trawienia tłuszczów i białek oraz możliwości ich wbudowania w jego struktury. Dokładne badania wykazały, że zdrowy geriatryczny kot ma o około 1/3 masę ciała mniejszą niż osobnik dorosły. Niemniej jednak spadek masy ciała może wynikać również ze związanej z wiekiem utraty apetytu, spowodowanej zmniejszeniem zdolności do odczuwania bodźców smakowo-zapachowych, problemów stomatologicznych lub współistniejących chorób (np. przewlekłej niewydolności nerek), wpływających ujemnie na łaknienie.
Warto również pamiętać o nadczynności tarczycy, charakterystycznej dla osobników geriatrycznych – jeden z jej objawów to znaczny spadek masy ciała. Dlatego właśnie tak ważne w przypadku starszych kotów jest monitorowanie ich wagi i apetytu.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 160 – LUTY 2016