Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ZDROWY PYSZCZEK OD KOCIĘCTWA – Tekst: Lek. wet. Emilia Klim

Tekst: Lek. wet. Emilia Klim
Zdjęcie: Lidia Filipowska

Jama ustna to pierwsza linia obrony zarówno układu pokarmowego, jak i oddechowego.
O jej zdrowie warto zacząć dbać zatem jak najwcześniej. Najlepiej, by profilaktyka stomatologiczna wprowadzana była u kotów już w okresie ich pierwszych szczepień.

Zapobiec chorobom
Regularne kontrole pozwolą w porę zdiagnozować ewentualne problemy i uniknąć poważnych chorób, takich jak na przykład przewlekłe zapalenie jamy ustnej i dziąseł lub choroba przyzębia.
Schorzenia te sprawiają, że układ odpornościowy zwierzaka codziennie staje do walki z potężnym zapaleniem i potencjalnym źródłem zakażenia dla całego organizmu. Co więcej, udowodniono, że nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do powikłań innych, współistniejących chorób ogólnych, takich jak cukrzyca czy zapalenie trzustki.

Sanacja jamy ustnej
Słowo sanacja pochodzi z języka łacińskiego, w którym sanatio oznacza uzdrowienie. W stomatologii weterynaryjnej pod pojęciem tym rozumiemy wszystkie działania, które mają za zadanie wyeliminować przyczynę bólu, zakażenia i dyskomfortu zwierzęcia. Ponieważ zabieg ten zawsze odbywa się w znieczuleniu ogólnym, zwierzę musi być wcześniej do niego zakwalifikowane. Podstawowe badanie krwi, dokładne badanie kliniczne oraz ewentualna konsultacja kardiologiczna pozwalają ustalić protokół znieczulenia dopasowany do potrzeb konkretnego pacjenta. Następnie w znieczuleniu ogólnym przeprowadzane jest dokładne badanie jamy ustnej uzupełnione analizą zdjęć rentgenowskich i ustalany plan leczenia.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 170-171 – GRUDZIEŃ 2016/STYCZEŃ 2017