Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ZDROWA SKÓRA, PIĘKNE FUTRO – Rozmowa z dr n. wet. Kourou Dembele

Jednym z obowiązków opiekuna jest pielęgnacja podopiecznego.Oczywiście zdrowa i bezpieczna dla zwierzaka. Na pytania o to, jak odpowiednio zadbać o kota, odpowiada specjalista dermatolog, praktykujący lekarz i jednocześnie wykładowca warszawskiej SGGW, dr n. wet. Kourou Dembele.

 Barbara Sieradzan: Jak pielęgnować kota – jego skórę i futro? Kąpać go czy też nie? A jeśli tak, to jak często? Czy rasa ma tu znaczenie?
Dr Kourou Dembele:
Im rzadziej kąpiemy zdrowego kota, tym lepiej. Jestem przeciwnikiem częstego kąpania tych zwierząt w celach profilaktycznych. Ich skóra posiada bowiem mikrofiltry, których ubywa w kąpieli, co z kolei zmniejsza odporność kotów na czynniki środowiskowe. Skóra jest barierą ochronną organizmu. Jeśli zaburzymy Ph skóry, to inaczej będzie się na niej rozwijała flora bakteryjna. Jednakże w niektórych dolegliwościach skórnych kąpiel może zmniejszyć nasilenie objawów łojotoku (tłustego czy suchego), grzybicy czy chorób bakteryjnych.

Jakie preparaty stosować do kąpieli?
Szampon należy dobrać w zależności od dolegliwości zwierzęcia; najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii i kupić właściwy w lecznicy. Zdecydowanie odradzam stosowanie u kotów szamponów dla ludzi czy dla psów. Jeśli zachodzi potrzeba wykąpania zdrowego pupila (na przykład przed wystawą), doradzam użycie neutralnego preparatu przeznaczonego dla kotów.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 143 – Wrzesień 2014