Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ZBYT SŁODKI KOT – Tekst: lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

OPIEKA NAD DOMOWYM CUKRZYKIEM

Tekst: Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Zdjęcie: Izabella Doniewicz

Współcześnie żyjącym kotom coraz częściej przychodzi zmierzyć się z cukrzycą. Na to schorzenie cierpi około 0,5 procent kociej populacji.
Cukrzycę diagnozuje się głownie u osobników płci męskiej, kastratów, kotów otyłych, w wieku powyżej 6 lat, żyjących na co dzień w domu.
Predysponowane są również pewne kocie rasy: maine coony, koty syjamskie, rosyjskie niebieskie. Dlaczego tak się dzieje?


Tryb życia a cukrzyca

Poza predyspozycjami genetycznymi, dużą rolę w zachorowalności na cukrzycę odgrywa tryb życia, jaki wiedzie dany kot na co dzień zarówno wolnożyjący, jak i domowy.Dzikie koty żyją na ogół w pojedynkę, a przez to zdane są wyłącznie na siebie. Same muszą dbać o zaspokajanie swoich potrzeb bytowych. Wielokrotnie przychodzi im zmierzyć  się z niełatwymi, wręcz ekstremalnymi sytuacjami. Właściwe rozwiązania podsuwa im wówczas wrodzony, typowy dla drapieżcy instynkt. Koty wiedzą, że aby przetrwać, muszą walczyć. Rywalizują więc z innymi o dostęp do jedzenia, o względy kotek w rui, przewagę na terytorium. Ta ciągła walka o przetrwanie, o lepszy byt wymaga od nich pełnej gotowości. Koci organizm znajduje się wówczas na bardzo wysokich obrotach. Buzuje w nim nie tylko krew, ale i morze hormonów. Zaaferowane koty nie mają czasu ani na wylegiwanie się, nudzenie, ani tym bardziej na okazywanie słabości, także tych zdrowotnych. Chory kot przecież od razu znajduje się na straconej pozycji.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja kotów domowych. Na ogół wiodą one bardziej ustatkowane, komfortowe życie. By przetrwać, nie muszą wykazywać się ani siłą, ani pracowitością, ani sprytem. Większość typowych dla tych zwierząt zachowań instynktownych znajduje się u nich w uśpieniu. Nie ma potrzeby czynić z nich użytku, zwłaszcza że to opiekunowie dbają o koty w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 155 – WRZESIEŃ 2015