Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Z MIŁOŚCI DO KOTÓW - Tekst Artur Andrzejczak

Tekst: Lek. wet. Artur Andrzejczak

Jak głosi powszechna opinia, koty to indywidualiści żyjący według własnego widzimisię i traktujący ludzi jak swoich poddanych. Podpisuję się pod tym obiema rękami. Moje własne koty potrzebują kontaktu ze mną tu i teraz, nigdy zaraz, za chwilę, czy może potem. Jedzą wtedy, kiedy chcą, i z pewnością nie ominą okazji do zwrócenia mi uwagi, że miski są puste. Nie przejdą obojętnie także wtedy, gdy w kuchni akurat krojone jest świeże mięso. Dumne i ważne
obserwują swoje domowe terytorium z najwyższego dostępnego punktu i tylko czekają na moment, kiedy domownicy zasiądą w fotelach – wszak przyszedł czas na pieszczoty! Wszystko to sprawia, że... bez kotów po prostu trudno żyć.

Miłość i troska
Szczególna więź łącząca opiekuna z kotem sprawia, że przymyka on oko na pewne drobiazgi, czyli na niektóre uciążliwe zachowania futrzaka. O ile jednak życie byłoby uboższe, gdyby po domu nie stąpał właśnie kot, gdyby nie mruczał wieczorem do ucha i nie ocierał się od progu o nogi. Ale czy jesteśmy w stanie odwdzięczyć się kotom za ciepło, które nam dają? Czy wystarczy im czysta kuweta, dobre jedzenie, miejsce do spania i promienie słońca do wygrzewania? Z pewnością nie! Każdy kot bez względu na wiek potrzebuje również odpowiedniej opieki weterynaryjnej, której podstawą jest profilaktyka zdrowotna.

Pojęcie profilaktyka zdrowotna obejmuje wszystkie zabiegi lekarsko-weterynaryjne, które mają
na celu jak najdłużej utrzymać kota w pełnym zdrowiu, ale też zabezpieczyć jego opiekuna przed chorobami odzwierzęcymi (zoonozami). Filarem profilaktyki zdrowotnej kotów są regularne szczepienia, właściwe cykle odrobaczania (zwalczania pasożytów wewnętrznych), walka z pasożytami zewnętrznymi, odpowiednia dieta (dostosowana do wieku i potrzeb kota), regularne badania okresowe (w tym również badania krwi), dbałość o higienę jamy ustnej, unikanie sytuacji stresowych, ale także kontrola płodności (kastracja).


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 141-142 LipiecSierpień 2014