Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

WYŁYSIENIA KOTÓW CZ. 2 – Tekst: Lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

WYŁYSIENIA O CHARAKTERZE ZAPALNYM I ICH PRZYCZYNY

Tekst i zdjęcia: Lek. wet. Joanna Karaś-Tęcza

Po pierwsze – komplet badań
Wyłysienia o charakterze zapalnym to problem, z którym opiekunowie kotów trafiają do gabinetu dermatologicznego zdecydowanie rzadziej niż ma to miejsce w przypadku wyłysień o charakterze niezapalnym. Warto jednak omówić choroby, które u kotów powodują wyłysienia pierwszego typu, tym bardziej, że często przyczyna podstawowa choroby może obejmować narząd odległy i w ogóle nie dotyczyć układu powłokowego.

 Wyłysienia o charakterze zapalnym u kotów, jak wszystkie zmiany skórne, wymagają dokładnej diagnostyki, która dotyczy nie tylko podstawowych badań stosowanych w dermatologii kotów, takich jak test przylepcowy, test ligninowy, zeskrobina, badanie cytologiczne preparatów pobranych ze skóry zmienionej chorobowo, badanie bakteriologiczne czy mikologiczne, lecz również badań dodatkowych, wydawałoby się zupełnie z dermatologią nie związanych, takich jak np. badania USG jamy brzusznej. Idealnym przykładem, który obrazuje konieczność wykonania takiego badania, będzie omówienie syndromu paraneoplastycznego u kotów, bowiem ten problem wiąże się również z wyłysieniami o charakterze zapalnym u tego gatunku.

Zespół paraneoplastyczny
Co oznacza termin „zespół paraneoplastyczny”?
Są to objawy kliniczne, które towarzyszą chorobie nowotworowej i powstają niezależnie od rozwoju konkretnego nowotworu, nie są one bowiem formą przerzutów nowotworowych. Objawy te mogą ustąpić samoistnie, o ile nowotwór będzie skutecznie wyleczony, co niestety nie zawsze jest możliwe. Bardzo często nieznana jest przyczyna powstania zespołu paraneoplastycznego. Podejrzewa się, że do zmian na przykład w obrębie skóry u kota w przebiegu nowotworu w obrębie jamy brzusznej czy też w obrębie klatki piersiowej dochodzi z powodu wyzwolenia reakcji immunologicznej na antygeny nowotworu. Może to być także efekt oddziaływania substancji aktywnych biologicznie produkowanych przez nowotwór i mających toksyczny wpływ na skórę.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 175 – MAJ 2017