W TROSCE O LINIĘ
Kastracja naszych kocich ulubieńców to przykra konieczność podyktowana zarówno troską o ich zdrowie, jak również zasadami wspólnego życia z człowiekiem. Kto miał w mieszkaniu niekastrowanego kocura, rozumie, co mam na myśli. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencją zabiegu kastracji jest skłonność zwierzęcia do tycia, co przekłada się z czasem na problemy zdrowotne lub dyskomfort życia zwierzęcia. Jak tej nadwagi uniknąć?
Ze specjalistą w sprawach dietetyki, dr. hab. n. wet. Michałem Jankiem rozmawia Barbara Sieradzan.
Barbara Sieradzan: Czy istnieją opracowane naukowe normy żywieniowe dla kotów (kociąt) po kastracji?
Dr Michał Jank: Nie możemy mówić o normach żywienia kotów po sterylizacji/kastracji, bo takie nie istnieją. Na świecie standardy żywieniowe dotyczą jedynie kociąt i kotów dorosłych. Nie ma nawet jednej, standardowej normy żywienia kotów starszych, ale to nietrudno wytłumaczyć, ponieważ występujące u nich zaburzenia zdrowotne sprawiają, że podawana im dieta musi być dostosowana do stanu zdrowia, a niekiedy wręcz bywa ważnym elementem terapii.
Ale są przecież gotowe karmy dedykowane różnym grupom kociej populacji: kociętom, seniorom, kastratom, wychodzącym i niewychodzącym, długowłosym etc.
Opiekunowie, którzy decydują się na kastrację kota, najczęściej mają świadomość, że może on przytyć. W tym celu wielu z nich przestawia swoje zwierzęta na specjalne karmy dla kastratów, których jest na rynku rzeczywiście cały wachlarz.
Ale skoro właściwie nie ma norm, a jest wiele oferowanych produktów adresowanych dla tych właśnie kotów, warto się przyjrzeć, co jest ich wyróżnikiem. Producenci zwracają uwagę przede wszystkim na dwa aspekty takich produktów: niższą kaloryczność oraz umiarkowaną, kontrolowaną zawartość składników mineralnych.
Czy powodem przyrostu masy ciała po kastracji może być zmiana w procesach metabolicznych?
To dobre pytanie. Co powoduje przyrost masy ciała? U kotek wraz z usunięciem jajników usuwane jest z organizmu źródło estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. W dużym stopniu są one odpowiedzialne za regulację łaknienia.
Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 179 – WRZESIEŃ 2017
Powrót do: Poradnik |