Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

TEN GRUBSZY – Lek. wet. Daniel Płaczkowski


Tekst: Lek. wet. Daniel Płaczkowski

Jak wiemy, koty są zwierzętami wyjątkowymi.
Wyjątkowe są również ich zapotrzebowania dietetyczne. Jako bezwzględni mięsożercy muszą otrzymywać odpowiednią ilość białka zwierzęcego oraz witaminy A (na przykład podawane czasem z wątróbką).
Kiedy jednak nasz pupil zwiększa swoją masę o około 15 procent w stosunku do normy, zaczynają się jego problemy zdrowotne i warto zastanowić się, co może być tego przyczyną. Co niepokojące, otyłość dotyczy już 25 do 50 procent naszych pupili.


„Brzuszek” nie zawsze oznacza otyłość
Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu należy skonsultować ją z lekarzem weterynarii, który ustali optymalny sposób na dietę. Bardzo ważne jest, aby naszego pupila nie głodzić, gdyż u kotów już po 24 godzinach bez posiłku może dojść do niebezpiecznego stłuszczenia wątroby. Jednak nie zawsze powiększony brzuch musi być związany z otyłością. Choroba taka, jak ropne zapalenie macicy czy objawy wodobrzusza (gromadzenie płynu w jamie brzusznej), który towarzyszy wielu chorobom zagrażającym życiu kotów, mogą imitować otyłość. Konsultacja z lekarzem weterynarii pozwala wyeliminować czynniki chorobowe oraz daje możliwość wyboru bezpiecznej taktyki na odchudzanie naszego pupila.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 169 LISTOPAD 2016