Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

STAROŚĆ PO KOCIEMU – cały tekst

KOCIE SPRAWY NR 185 MARZEC 2018

Jak wygląda starość u kota? Czy w podeszłym wieku spotykają go takie same problemy jak ludzi? O jakich badaniach trzeba pamiętać, opiekując się kocim seniorem?

Starość dotyka koty w różnym wieku. Zwierzęta mogą bowiem starzeć się w przeróżnym tempie, w zależności od indywidualnych skłonności czworonoga. Za koty geriatryczne uważa się osobniki, które osiągnęły 10 rok życia, jednak zdarzają się sytuacje, że u niektórych pupili można zaobserwować pierwsze objawy starości nawet już w wieku 6–7 lat. Do pierwszych jej oznak można zaliczyć przede wszystkim mniejszą aktywność pupila. Zwierzak potrzebuje znacznie więcej snu niż dotychczas, a dodatkowo może mieć problemy z poruszaniem się i skakaniem, przez co zmienia swoje nawyki i miejsca, w których lubił do tej pory odpoczywać. Często u kotów w podeszłym wieku pojawia się też matowa sierść (kot nie dba o nią tak jak wcześniej), a skóra traci blask i sprężystość. Zmieniają się też przyzwyczajenia żywieniowe, kot zaczyna chudnąć. Objawy te powinny zaniepokoić opiekuna, ponieważ mogą być nie tylko oznaką starości, ale i niestety poważnych chorób.

Ważna profilaktyka
Koci seniorzy wymagają o wiele większej troski i zainteresowania ze strony opiekunów, dlatego jeśli zaobserwujemy u swojego pupila pierwsze oznaki starzenia, powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz zaproponuje terapię. Szczególnie ważna u kotów geriatrycznych jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, pozwala to bowiem na stały monitoring stanu zdrowia czworonoga. Podstawowymi przeglądowymi badaniami są: badanie kliniczne przeprowadzane przez lekarza weterynarii oraz badanie krwi z oznaczeniem parametrów nerkowych, wątrobowych, poziomu glukozy, białka oraz hormonów tarczycy T4.
Najczęstsze choroby, jakie występują u kocich seniorów, to m.in.: zaburzenia pracy nerek, nadczynność tarczycy, problemy ze stawami, zaburzenia pokarmowe czy cukrzyca. Podobnie jak u ludzi, u kotów pojawia się również demencja, która objawia się stopniowymi zmianami w zachowaniu czworonoga. Schorzenie definiuje się jako tzw. zespół zaburzeń poznawczych, którego objawy dotyczą czterech obszarów: dezorientacji, zaburzeń snu, zmian środowiskowych i społecznych oraz utraty wyuczonych nawyków i umiejętności, obejmujących również nawyki higieniczne związane z załatwianiem się. Opiekunowie bardzo często obserwują u swoich kotów nietypowe zachowania, jak: nadmierna nocna wokalizacja, chodzenie bez celu czy wpatrywanie się przez długi czas w jeden punkt. Starsze czworonogi mają również problemy z pamięcią. Kot może mieć trudność w znalezieniu kuwety bądź pokarmu, które od lat znajdują się w tym samym miejscu. Dodatkowo zmienić się może aktywność zwierzęcia, jak również wystąpić może zmniejszone zainteresowanie pokarmem. Trudną do zdiagnozowania chorobą u kotów starszych są wspomniane problemy ze stawami, ponieważ mruczki bardzo maskują ból i tylko dokładna obserwacja pomaga lekarzowi weterynarii postawić diagnozę. Zmniejszona aktywność, zmiana nawyków żywieniowych, unikanie skakania, niechęć do zabawy, sztywność ruchów czy unikanie pieszczot mogą właśnie sygnalizować problemy ze stawami. Jeśli zatem opiekun zaobserwuje jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Jak pomóc starszemu kotu
Chcąc cieszyć się towarzystwem kota przez długie lata, warto zadbać jak najwcześniej o jego kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną (krótkie spacery, zabawy, nowe zabawki). Dodatkowo warto też pomyśleć o odpowiedniej diecie dla pupila. Koty starsze wymagają szczególnie starannego doboru jedzenia. Powinny otrzymywać karmę dobrej jakości, najlepiej tę przeznaczoną dla seniorów lub leczniczą w zależności od występujących problemów zdrowotnych – zgodną z zaleceniami lekarza weterynarii.

Wiele z chorób kotów w podeszłym wieku można leczyć i należy je leczyć, by starość pupila była jak najbardziej komfortowa. Warto i należy wziąć odpowiedzialność za zdrowie ukochanego zwierzęcia. Od stycznia tego roku fundacja Towarzystwo Weterynaryjne prowadzi kampanię społeczną „Nieludzka starość”. W ramach projektu powstała strona internetowa www.nieludzkastarosc.org, na której znalazł się specjalny kalendarz umożliwiający rozpoznanie wieku czworonoga w odniesieniu do wieku człowieka i proponujący zestaw zalecanych badań profilaktycznych. Na podanej stronie można również zadać pytanie lekarzowi weterynarii w zakresie zdrowia starszych pupili. Akcję „Nieludzka starość” wsparła Anna Głogowska – prywatnie miłośniczka zwierząt, zawodowo: konferansjerka telewizyjna, choreografka teatralna oraz pierwsza tancerka programu ,,Jaka to melodia”.