Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

STAROŚĆ PO KOCIEMU

Artykuł sponsorowany przez Fundację Towarzystwo Weterynaryjne.

Jak wygląda starość u kota? Czy w podeszłym wieku spotykają go takie same problemy jak ludzi? O jakich badaniach trzeba pamiętać, opiekując się kocim seniorem?

 Starość dotyka koty w różnym wieku. Zwierzęta
mogą bowiem starzeć się w przeróżnym tempie, w zależności od indywidualnych skłonności czworonoga.
Za koty geriatryczne uważa się osobniki, które osiągnęły 10 rok życia, jednak zdarzają się sytuacje, że u niektórych pupili można zaobserwować pierwsze objawy starości nawet już w wieku 6–7 lat.
Do pierwszych jej oznak można zaliczyć przede wszystkim mniejszą aktywność pupila. Zwierzak potrzebuje znacznie więcej snu niż dotychczas, a dodatkowo może mieć problemy z poruszaniem się i skakaniem, przez co zmienia swoje nawyki i miejsca, w których lubił do tej pory odpoczywać.
Często u kotów w podeszłym wieku pojawia się też matowa sierść (kot nie dba o nią tak jak wcześniej), a skóra traci blask i sprężystość. Zmieniają się też przyzwyczajenia żywieniowe, kot zaczyna chudnąć. Objawy te powinny zaniepokoić opiekuna, ponieważ mogą być nie tylko oznaką starości, ale i niestety poważnych chorób.

Ważna profilaktyka
Koci seniorzy wymagają o wiele większej troski i zainteresowania ze strony opiekunów, dlatego jeśli zaobserwujemy u swojego pupila pierwsze oznaki starzenia, powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie badania oraz zaproponuje terapię. Szczególnie ważna u kotów geriatrycznych jest profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, pozwala to bowiem na stały monitoring stanu zdrowia czworonoga.
Podstawowymi przeglądowymi badaniami są: badanie kl
iniczne przeprowadzane przez lekarza weterynarii oraz badanie krwi z oznaczeniem parametrów nerkowych, wątrobowych, poziomu glukozy, białka oraz hormonów tarczycy T4.
Najczęstsze choroby, jakie występują u kocich seniorów, to m.in.: zaburzenia pracy nerek, nadczynność tarczycy, problemy ze stawami, zaburzenia pokarmowe czy cukrzyca.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 185 – MARZEC 2018