Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

SEN I ODPOCZYNEK KOTA – Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska
Zdjęcie:
Michał Dudek

Kotom często zarzuca się lenistwo. Czy słusznie?

Uważam, że to mylna opinia. Ich natura zdecydowanie różni się od natury innych zwierząt domowych, choćby psów. Kot to drapieżnik, indywidualista, kryjący w sobie niejedną tajemnicę. Jego zegar biologiczny ma swój własny rytm i zawsze działa bardzo precyzyjnie. Wszystkie kocie czynności wydają się z góry zaplanowane, przemyślane i ściśle ze sobą powiązane.

Harmonogram kociego drapieżcy
W harmonogramie dnia mruczka widać pewną cykliczność. Koty na ogół są bardziej aktywne w nocy i nad ranem. W ciągu dnia ich zegar biologiczny zdecydowanie zwalnia bieg. Przeciętny mruczek przeznacza około 15 godzin dziennie na sen i drzemkę. Z jednej strony to dużo w porównaniu z psem czy koniem, z drugiej niewiele, patrząc choćby na leniwca czy nietoperza, który przesypia ponad 20 godzin dziennie. Pozostała część kociej doby upływa na różnego rodzaju aktywnościach. Jest to czas zarezerwowany na: polowanie, jedzenie, zabawę, zabiegi pielęgnacyjne. Każda z tych czynności wymaga od mruczka pełnego zaangażowania i pochłania dość dużo energii.
Kocie zamiłowanie do odpoczynku jest ściśle powiązane z ich drapieżną naturą. Wiadomo, że w życiu każdego kota polowanie odgrywa znaczącą rolę. Jest pewnego rodzaju rytuałem, na dobre wpisanym w codzienny harmonogram. Koty żyjące na wolności polują, by zdobyć pokarm, przeżyć, z kolei koty udomowione traktują akt polowania jako dobrą zabawę, rozrywkę pozwalającą rozładować nadmiar energii.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 158-159 – Grudzień 2015/Styczeń 2016