Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

RELAKS PRZEDE WSZYSTKIM! – Rozmowa z dr n. wet. Martą Hoffmann-Jagielską

Z dr n. wet. Martą Hoffmann-Jagielską rozmawia Barbara Sieradzan
Zdjęcie: B. Sieradzan

Kota jako drapieżnika natura wyposażyła w niezbędne do polowań zmysły i umiejętności. Zwierzę to wykazuje się niezwykłą wytrzymałością, choćby w czasie biegu czy polowania na zdobycz. Jednak niezwykle istotny jest dla niego czas relaksu, gdy może się w pełni zregenerować, wyciszyć.

O zmęczeniu i relaksie w życiu kota z dr n. wet. Martą Hoffmann-Jagielską z warszawskiej przychodni weterynaryjnej rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Kotu, wbrew pozorom, nie straszny jest duży wysiłek?
Marta Hoffmann-Jagielska:
Zdrowy koci osobnik do dużego wysiłku przy stosowany jest w stopniu wystarczającym. Zdarza się, że młode koty, u których następuje szybki przyrost masy ciała, męczą się szybciej, a nawet zasapują. U kotów w starszym wieku wytrzymałość też może się obniżyć.
Podobnie w przypadku wszelkich patologii, z otyłością włącznie.

Wiele osób dziwi widok dyszącego kota, a tak faktycznie się zdarza - szczególnie po wysiłku czy nadmiernej ekscytacji. Co oznacza dyszenie w przypadku tych zwierząt?
Zdarza się ono najczęściej u kotów młodych, które zbyt intensywnie się bawią i nadmiernie ekscytują.
Taką sytuację może stwarzać na przykład zabawa ze światełkiem laserowym; niektóre koty dałyby się zagonić nim na śmierć. Z tym czerwonym punkcikiem trzeba notabene uważać, gdyż zabawa ta nie daje kotu na końcu upragnionej satysfakcji - obiekt nigdy nie zostaje bowiem upolowany.
Dyszenie służy więc najczęściej wentylacji kociego organizmu. Zwierzę obniża w ten sposób temperaturę ciała.
Jeśli takie zachowanie występuje u silnie emocjonalnego młodego kota, to najczęściej po jakimś czasie samoistnie ustępuje. Być może zwierzak „poważnieje" i nie ekscytuje się już aż tak bardzo.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 158-159 - Grudzień 2015/Styczeń 2016