Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

REHABILITACJA CZYLI NAPRAWIAMY KOTA cz. 3 – Tekst: Dagmara Pietraszek

LECZNICZE ŚWIATŁO ORAZ LILKA I JEJ WIECZNIE CIEKNĄCY NOS

Tekst i zdjęcia: Dagmara Pietraszek

W poprzednich odcinkach cyklu „Naprawiamy kota” przedstawiłam Czytelnikom wybrane możliwości fizjoterapii, które mogą być stosowane zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. W bieżącym numerze udowodnię zalety sprzętu znanego na pewno niektórym z Państwa z gabinetów rehabilitacyjnych i sanatoriów oraz przytoczę historię dzielnej kociej pacjentki, Lilki.

 Czym jest światło spolaryzowane i czy różni się np. od światła żarówki?

Żeby odpowiedzieć na te pytania, trzeba przypomnieć sobie szkolne wiadomości z fizyki. W dużym uproszczeniu: światło to fale elektromagnetyczne i te właśnie fale mogą rozchodzić się w różnych kierunkach, tak jak ma to miejsce np. w przypadku żarówki, lub tylko w jednym – i wtedy właśnie falę nazywamy spolaryzowaną.
Takie „uporządkowane” fale świetlne znajdują zastosowanie w wielu obszarach naszego życia – np. nosimy okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, patrzymy na wyświetlacze LCD w naszych komputerach, czy też włączamy reflektory w autach.
Korzystając z terapii światłem spolaryzowanym można zdziałać ogromnie dużo. Ma ono ciekawe właściwości lecznicze, jest bezpieczne dla terapeuty i pacjenta, a także łatwe w stosowaniu, ponieważ nie zawiera promieniowania ultrafioletowego, nie przegrzewa tkanek. Co się dzieje podczas takiego zabiegu? Lampa emituje światło polichromatyczne, czyli zawierające fale o różnej długości. Fale te wnikają w skórę na różną głębokość, aktywując komórki, przyspieszając lokalne krążenie krwi i stymulując procesy regeneracyjne w całym organizmie.
Pacjent nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych bodźców, poza szumem wentylatora, niekonieczna jest też ochrona oczu (choć jeśli istnieje możliwość, warto dla komfortu pacjenta założyć specjalne ochronne okulary.

Kiedy zatem stosuję w leczeniu światło spolaryzowane?

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 181 – LISTOPAD 2017