Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

POKONAĆ GRZYBICĘ CZ. 3 – Tekst: dr n. wet. Marcin Szczepanik


Tekst i zdjęcia: dr n. wet. Marcin Szczepanik

W
poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, jakie są objawy chorobowe związane z grzybicami u kotów i na co należy zwrócić uwagę, gdy dostrzeżemy je u naszych kocich przyjaciół. Zobaczyliśmy też, jak trudne i długotrwałe jest niekiedy postawienie rozpoznania (nie mówiąc już o kosztach w bardziej skomplikowanych przypadkach).
Ostatnia część poświęcona jest informacjom, jak należy leczyć tę chorobę, a także temu, w jaki sposób można jej zapobiegać.

Jak leczymy grzybice? Jak im zapobiegamy?

W przypadku, gdy dermatofitoza zostanie potwierdzona, leczenie jest zwykle długotrwałe. Opiera się na stosowaniu leków miejscowo i ogólnoustrojowo. Zaleca się tu skrócenie włosa, co ułatwia penetrację leków.Na ogół zasadne jest jednoczesne stosowanie leczenia miejscowego i ogólnoustrojowego. Samo leczenie miejscowe z zastosowaniem maści czy przeciwgrzybicze nie zawsze jest skuteczne w związku ze specyficznym zachowaniem kota (po prostu leki są szybko zlizywane i zbyt krótko znajdują się na powierzchni skóry kota).
Leczenie ogólnoustrojowe opiera się natomiast na podawaniu leków przeciwgrzybiczych w tabletkach, często dwa razy dziennie, czasem nawet przez kilka tygodni. Metoda jest więc uciążliwa zarówno dla kota, jak i opiekuna (co wie każdy z nas, kto musiał podać kotu tabletkę). Inną metodą leczenia jest stosowa nie szczepionek przeciwgrzybiczych.
Szczepionki te można zastosować zarówno do zabezpieczania zwierząt przed zarażeniem, jak i do leczenia w postaci szczepień meatafilaktycznych wykonywanych w przypadku wystąpienia już objawów klinicznych. Należy wówczas pamiętać, że po szczepieniu może dojść przejściowo do nasilenia się objawów. Zwykle do skutecznego wyleczenia niezbędne jest podanie 2–3 dawek szczepionki w 2–3 tygodniowych odstępach czasu. Zwykle przed przystąpieniem do leczenia z zastosowaniem szczepień
metafilaktycznych wskazane jest wykonanie badania hodowlanego w celu identyfikacji grzyba.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 145 – Listopad 2014