Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

POKONAĆ GRZYBICĘ CZ. 2 – Tekst: dr n. wet. Marcin Szczepanik

Tekst: dr n. wet. Marcin Szczepanik

Jakie są objawy grzybicy?
Są one dość zróżnicowane. W przypadku tej choroby występuje zjawisko, które dermatolodzy określają jako mimikrę, czyli wzajemne upodabnianie się klinicznie różnych etiologicznie jednostek chorobowych. Najpowszechniej stwierdza się wyłysienia, rumień oraz łuski i strupy, i jest to najbardziej typowy przebieg choroby. Włosy w miejscach występowania zmian zwykle są połamane. Z powodu nadmiernego rogowacenia naskórka w mieszkach włosowych dochodzi do ich zaczopowania, co prowadzi do powstania zaskórników. Niekiedy obecne jest zapalenie mieszków włosowych powodujące wystąpienie rumienia oraz wykwitów w postaci grudek i strupów. Kolejnym możliwym przebiegiem choroby jest typowy dla kotów syndrom: prosówkowe zapalenie skóry. Choroba ta polega na powstawaniu na powierzchni skóry licznych grudek wielkości prosa.
Bardzo rzadko spotykana jest postać kerion i pseudomycetoma (głęboka guzowata). W przypadku tych form choroby dochodzi do formowania się w skórze różnej wielkości guzków i guzów, co może sugerować np. proces nowotworowy.
Rzadko zdarza się zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego wywołane przez dermatofity. Zmiany powstające w przebiegu infekcji grzybiczych najczęściej dotyczą głowy zwierzęcia, jego małżowin usznych i kończyn, chociaż zdarzają się postacie uogólnione. Świąd występujący w przebiegu choroby jest zmienny, bywa, że prawie nie występuje, a u niektórych kotów jest z kolei silny.


Jak rozpoznać grzybicę?

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 144 – Październik 2014