Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

POKONAĆ GRZYBICĘ! – cz. 1.


Tekst i zdjęcia: dr n. wet. Marcin Szczepanik

Grzybica skóry, zwana również dermatofitozą, to infekcja skóry i jej wytworów wywołana przez niektóre gatunki grzybów. Zainteresowałem się ponownie tym tematem, ponieważ natknąłem się ostatnio na kilka przypadków, w których koty stały się źródłem zarażenia grzybicą swoich opiekunów.

Wprawdzie grzybica skóry nie występuje tak często, jak się powszechnie uważa – wśród dermatologów krąży nawet takie powiedzenie: „jeśli coś wygląda jak grzybica, zapewne nią nie jest” – ale jeśli już się pojawi, jej leczenie może być skomplikowane.

Choroba odzwierzęca

Nasze zwierzaki o wiele częściej niż my chorują na różnego typu alergie, ale nie stanowią one zagrożenia dla człowieka. Niestety inaczej jest w przypadku grzybicy skóry, która ma charakter zoonozy, czyli choroby odzwierzęcej. W jednym z badań stwierdzono, że u ponad 50% kotów, których opiekunowie mieli objawy grzybicy, wyizolowano dermatofity Microsporum canis – grzyb, który jest najczęstszą przyczyną grzybic powierzchownych u kotów. Spora część kotów (blisko 15%), nie wykazywała przy tym jakichkolwiek objawów chorobowych. Jak się okazuje, koty mogą więc być dla człowieka jednym z głównych źródeł zarażenia tą chorobą. Ostatnie badania wykonane w naszym kraju wykazały, że grzybice skóry stanowią niecałe 12% wszystkich problemów dermatologicznych występujących u kotów.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 143 – Wrzesień 2014