Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

PIERWSZA POMOC DLA KOTA CZ. 5 – Tekst: lek. wet. Krystyna Skiersinis – cały tekst

KOCIE SPRAWY NR 185 – MARZEC 2018

Tekst: Lek. wet. Krystyna Skiersinis

W poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, co robić, gdy kot ma utrudnione oddychanie podczas ataku astmy czy dlatego, że coś utknęło mu w gardle lub pyszczku. Teraz zajmijmy się niebezpiecznymi dla jego życia zatruciami. Jak je rozpoznać? Czy zmuszać zwierzę do wymiotów?
Zapraszam do lektury.


Zwierzęta ulegają zatruciom, gdy zjadają to, co im smakuje, jak na przykład:
• czekoladę,
• trutkę na szczury,
• odmrażacze (które mają słodkawy smak),
• trujące rośliny domowe,
• kawałki plastikowych butelek,
• kawałki zabawek,
• leki (np. ibuprofen).

Koty najczęściej jedzą trujące dla nich rośliny. Zdarza się też, że zwierzakowi zaaplikowana zostanie substancja przeciwpchelna przeznaczona dla psów.
Będąc czyściochami, zlizują one także z sierści wszystko, co się do niej przyklei (nie wyłączając benzyny, oleju silnikowego, lizolu itp.). Jak poznać, że kot mógł ulec zatruciu? Objawy oczywiście zależą od rodzaju trucizny, jej ilości oraz kondycji pupila.
Oto niektóre symptomy związane z zatruciem środkiem przeciwpchelnym:
• intensywne ślinienie,
• łzawienie,
• wydalanie moczu,
• wydalanie kału,
• problemy z oddychaniem, które pojawiają się już po 20 minutach od spożycia.

Trutka na szczury zawiera z kolei substancje przeciwzakrzepowe, które powodują krwawienia wewnętrzne. Objawy mogą pojawić się dopiero po kilku dniach od spożycia, a – nawet po udzieleniu pomocy – mogą utrzymywać się do kilku tygodni.
Odmrażacze działają na układ nerwowy w kilka godzin. Zwierzę jest apatyczne, niespokojne, może zachowywać się jak pijane. Po tym objawy neurologiczne mogą ustąpić. Jednak po kilku dniach pojawia się silne uszkodzenie nerek, może wystąpić śpiączka, a nawet śmierć. Dlatego też niezależnie od rodzaju trucizny zatrucie zawsze jest sytuacją alarmową, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej!
Zanim dotrzesz do weterynarza weterynarii, możesz spowolnić wchłanianie trucizny i zyskać nieco na czasie:
1. Zadzwoń do weterynarza i poinformuj go o domniemanej truciźnie. Lekarz może zasugerować, co powinieneś zrobić, zanim do niego dojedziesz.
2. Wywołaj wymioty u kota. Pierwszą i podstawową rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy zorientujesz się, że kot połknął coś trującego, jest wywołanie u niego wymiotów. Zrób to jednak tylko wtedy, kiedy jest przytomny i zachowuje się jeszcze normalnie. Zdezorientowany, skołowany zwierzak może zachłysnąć się wymiocinami.

Jak wywołać wymioty:
a. podaj pupilowi niewielki posiłek. Jeśli nie chce jeść, skuś go jakimś przysmakiem.
Pokarm w żołądku nie tylko rozcieńcza truciznę i opóźnia jej wchłanianie, ale też ułatwia wywołanie wymiotów;
b. podaj kotu do pyszczka wodę utlenioną w ilości 1–2 łyżek stołowych na każde 5 kg masy ciała. Użyj do tego celu strzykawki bez igły – kot na pewno dobrowolnie nie przyjmie płynu. W żołądku powstanie piana, która wywoła wymioty w ciągu 5 minut.
Czynność możesz powtórzyć 2–3 razy, w 5-minutowych odstępach;
c. następnie zabierz truciznę do weterynarza.

Wiele środków chemicznych ma bardzo specyficzne odtrutki, ważne jest więc zidentyfikowanie toksyny. Jeśli kociak wymiotuje, zabierz również odrobinę wymiocin jako próbkę.
1. Podaj węgiel aktywowany. Jest on jednym z najlepszych środków, jakie możemy podać zwierzęciu w przypadku zatrucia. Rozgnieć 1 lub 2 tabletki na miał i wymieszaj z niewielką ilością wody. Rzadką papką napełnij strzykawkę i podaj kotu bezpośrednio do pyszczka. Jeśli uważasz, że kot połknął kwas, zasadę lub środki ropopochodne, nie podawaj węgla aktywowanego.
2. Jeśli na skórze lub sierści kota znajdują się pozostałości trucizny, najlepszym sposobem na pozbycie się ich ze skóry jest wykąpanie zwierzaka. Wykąp kota w wodzie z łagodnym szamponem lub środkiem do mycia naczyń.
Pamiętaj, by po kąpieli bardzo dokładnie spłukać ciało zwierzaka dużą ilością wody.
Następnie zawiń kota w ręcznik i zawieź go do lekarza. Jeśli natomiast na skórze znajdują się pozostałości farb, oleju silnikowego lub benzyny, zwykłe detergenty nie są w stanie usunąć ich ze skóry. Niech cię nie kusi stosowanie rozpuszczalnika! Nie wolno tego robić.
Zamiast tego włóż rękawice, polej kota dużą ilością oleju mineralnego lub roślinnego, zanim trucizna wchłonie się w sierść lub skórę.
Zostaw olej na sierści, dopóki środek się w nim nie rozpuści. Następnie posyp zanieczyszczoną powierzchnię drobno pokruszonymi płatkami kukurydzianymi albo mąką – proszek zabsorbuje toksynę. Dzięki temu będziesz mógł wszystko zmyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Tę czynność powtarzaj kilkakrotnie. Wcześniej przykryj głowę kota ręcznikiem, żeby mąka czy płatki nie dostały się do jego oczu i nosa.
3. Jeśli kot ma drgawki, przewraca się, rzuca kończynami, popuszcza mocz lub kał, owiń go ręcznikiem i zakryj oczy do czasu ustąpienia drgawek. Zwykle ustępują one po 3 minutach.
4. Jeśli twój podopieczny podgryzł trującą roślinę lub kwiat, w większości przypadków należy wywołać wymioty.
Jeśli jednak źródłem zatrucia jest dieffenbachia, filodendron, rośliny psiankowate, ziemniak (części zielone i „oczka” bulw) czy „język teściowej” – absolutnie nie prowokuj wymiotów.
Oto lista popularnych roślin domowych i ogrodowych, które wykazują silne właściwości toksyczne dla kotów: azalia, belladonna (pokrzyk wilcza jagoda), jaśmin, bluszcz, cis, dieffenbachia, filodendron, „język teściowej”, lilia, nasiona jabłek, moreli, wiśni, brzoskwiń, oleander, orzechy włoskie, psiankowate, ziemniak (części zielone oraz „oczka” bulw), rabarbar, tulipan.
5. Jeśli dojdzie do zatrzymania akcji serca i/lub oddechu, musisz rozpocząć masaż serca lub sztuczne oddychanie.

UWAGA! Nigdy nie wywołuj wymiotów, jeśli twoje zwierzę połknęło jakikolwiek środek chemiczny!
Jeśli uważasz, że kot mógł połknąć te oto środki, NIE próbuj prowokować wymiotów:
• kwas (np. wybielacz, środki czyszczące na sucho),
• środki ropopochodne (benzyna, olej silnikowy, ropa, terpentyna, farby, środki konserwujące),
• zasadę (amoniak, środki piorące).
Amoniak i wybielacz parzą gardło i przełyk, kiedy są połykane. Tak samo działają, gdy wywołasz wymioty.

Natomiast środki ropopochodne czy olej silnikowy łatwo przedostają się przy wymiotach do płuc. Zamiast tego nasącz kawałek chleba w oleju roślinnym i podaj zwierzęciu. Olej stworzy w żołądku warstwę chroniącą śluzówkę, dzięki czemu spowolni to wchłanianie trucizny. Możesz spróbować podać zwierzakowi trochę mleka. Jadąc samochodem, spryskuj wnętrze poparzonego pyska wodą (użyj butelki z rozpylaczem).

Pełną wersję artykułu można znaleźć w serwisie „co w sierści piszczy” (cowsierscipiszczy.pl) pod linkiem :
cowsierscipiszczy.pl /pierwsza-po-moc-kota/