Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

PIERWSZA POMOC DLA KOTA CZ. 4 – cały tekst

KOCIE SPRAWY NR 184 – LUTY 2018

Tekst:
Lek. wet. Krystyna Skiersinis

W poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, co robić, gdy kot coś sobie złamie lub gdy straci przytomność. W tej części zajmiemy się omawianiem kolejnych nagłych problemów zdrowotnych naszych kocich podopiecznych. Jak postąpić w razie wstrząsu u kota i jak mu pomóc, gdy ma on problemy z oddychaniem? Zapraszam do lektury.

WSTRZĄS
Co to jest wstrząs u kota i jak mu pomóc? Czy Twój kot jest skołowany i słaby? Ma problemy z utrzymaniem się na nogach, nie zwraca uwagi na otoczenie, a jego wargi początkowo stają się ciemnoczerwone lub ciemnoróżowe, by po 5–10 minutach przybrać barwę bladą, białą albo szarą? To jest sytuacja alarmowa, a twoje zwierzę może być w szoku! Wstrząs jest sytuacją bezpośrednio zagrażającą życiu, a jego przyczyn jest wiele: wada serca, sepsa, poważne urazy, krwotoki.Natychmiast zabierz kota do lekarza weterynarii! W przypadku wstrząsu wszystko dzieje się błyskawicznie, dlatego też pierwsza pomoc i opieka weterynaryjna są niezbędne! A w międzyczasie:
1. Unieruchom zwierzę, zwłaszcza jeśli uległo wypadkowi.
2. Jeśli kot krwawi, zastosuj ucisk na ranę. Użyj jałowej gazy, czystej ścierki, ręcznika, nawet własnej ręki. Nie powstrzyma to szoku, ale go spowolni, co pozwoli zyskać trochę czasu na dotarcie do lekarza. Pamiętaj – jeśli materiał przesiąknie krwią, nie odejmuj go od ciała zwierzęcia, tylko przyłóż następną warstwę i kontynuuj uciskanie.
3. Przykryj pacjenta kocem, by zapewnić mu ciepło. Następstwa wstrząsu doprowadzają również do spadku temperatury ciała, co dodatkowo pogarsza stan zwierzęcia.
4. Jeśli masz czas, by zabrać do samochodu trochę miodu lub gęstego, słodkiego syropu, wetrzyj go troszkę w dziąsła kota. Zwierzę w szoku może mieć bardzo niski poziom cukru we krwi.
5. Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu i/lub akcji serca, rozpocznij reanimację.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 184 – LUTY 2018


UTRUDNIONE ODDYCHANIE
Utrudnione oddychanie może towarzyszyć wielu sytuacjom alarmowym oraz przebiegać z różnym nasileniem.
Jeśli zauważysz u swojego kota którykolwiek z poniższych objawów, a podejrzewasz, że może on towarzyszyć sytuacji zagrażającej życiu zwierzaka, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii:
charczenie,
dławienie się,
głośny oddech,
kaszel,
kichanie,
krótki oddech,
utrudnione, męczące oddychanie,
opuchlizna prowadząca do niedrożności dróg oddechowych,
płytki oddech,
prychanie,
przyspieszony oddech,
sapanie,
zatrzymanie oddechu.
W zależności od intensywności objawów oraz stanu ogólnego kota decyzję o wizycie w przychodni możesz odroczyć o kilka do kilkunastu godzin, jednak zawsze bądź przygotowany na konieczność szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia życia.Dlaczego twój kot ma duszność lub nie może normalnie oddychać? Powodów może być mnóstwo i znalezienie ich będzie bardzo pomocne w udzielaniu kociakowi pierwszej pomocy. Zapoznaj się z najczęściej występującymi przyczynami oraz konkretnymi metodami postępowania w sytuacji utrudnionego oddychania.

ATAK ASTMY U KOTA
Astma dość często przytrafia się kotom, zwłaszcza syjamskim. Jak poznać, że twój kot ma atak astmy? Możesz zauważyć, że zwierzę kaszle, kuli się przy podłodze z uniesioną głową, odwiedzionymi na bok łokciami i wyciągniętą szyją. Może mieć tak poważne problemy z oddychaniem, że zaczyna się dusić – wyciąga mocno szyję do przodu, otwiera pyszczek, a dziąsła mogą stać się purpurowe z powodu braku tlenu w tkankach. Przy astmie u kota jego oddech może być świszczący. Jeśli u twojego kota zdiagnozowano astmę albo podejrzewasz, że może to być jej atak, najszybciej jak to możliwe:
1. Przenieś zwierzę w chłodne i ciche miejsce.
2. Zapewnij dostęp świeżego powietrza. Jeśli np. atak wystąpił w świeżo remontowanym pokoju, przenieś kota do innego pomieszczenia, otwórz okno lub włącz wentylator.
3. Jak najszybciej zabierz zwierzę do lekarza!
4. Gdy dojdzie do utraty przytomności i/lub zatrzymania oddechu – bądź przygotowany na konieczność przeprowadzenia resuscytacji.

CIAŁO OBCE W GARDLE
Jeśli doszło do utknięcia czegoś w gardle, kot zaczyna kasłać, głośno oddychać, w dziwny sposób rozwierać szczęki. W takiej sytuacji:
1. Poproś dwie osoby o pomoc. Pierwsza z nich niech owinie kociaka w ręcznik lub koc i obejmując stanowczo na wysokości klatki piersiowej, unieruchomi go. Druga osoba ma za zadanie trzymać głowę kota i delikatnie rozewrzeć jego szczęki. Ty skoncentruj się na usunięciu ciała obcego z gardła
– przedmiot blokujący drogi oddechowe powinien dać się usunąć dość szybko, jeśli się to nie udaje
– nie próbuj już drugi raz;
2. W takiej sytuacji wykonaj MANEWR HEIMLICHA:
1. Przytrzymaj kota tak, by jego grzbiet stykał się z twoim brzuchem, a tylne łapy zwisały luźno w dół.
2. Spleć dłonie pod klatką piersiową pupila – powinieneś czuć miękką tkankę.
3. Uciśnij splecionymi dłońmi w tym miejscu, jednocześnie wykonując nimi ruch ku górze, w kierunku pyska zwierzęcia. Ucisk powinien być mocny i nagły, aby ciało obce mogło wydostać się z dróg oddechowych.
4. Manewr Heimlicha można powtórzyć 2–3 razy, kiedy jednak nie przynosi on rezultatów, przejdź do punktu 3.
5. Uderz zwierzaka w grzbiet. Upewnij się, że szyja zwierzaka tworzy z grzbietem linię prostą. Uderz otwartą dłonią 3 lub 4 razy w grzbiet kota.
6. Jeśli powyższa technika nie spowoduje usunięcia ciała obcego z gardła, kontynuuj manewr Heimlicha już w samochodzie, w czasie gdy ktoś będzie wiózł was do lecznicy weterynaryjnej.
7. Gdy jednak uda się usunąć ciało obce z gardła, a kot nie oddycha, wykonaj sztuczne oddychanie.
W przypadku gdy w kocim nosie utknęło źdźbło trawy, najbezpieczniej będzie pozostawić jego usunięcie lekarzowi. Koty często jedzą trawę, by wywołać u siebie wymioty. Zdarza się, że źdźbło zalega w jamie nosowej zwierzaka, podczas gdy drugi jego koniec zwisa w gardle, wywołując kaszel. Przy próbie usuwania trawy może dojść do jej przerwania, a przez to trudniejsze potem może być jej wyciągnięcie z nosa zwierzaka.

CIAŁO OBCE W PYSZCZKU KOTA
W kocim pyszczku może utkwić kawałek zabawki, a wokół języka może się owinąć żyłka, nitka czy sznurek. U długowłosych kotów może dojść do wbicia się rzepów, kiedy próbują one je usunąć z sierści. Jest to niekomfortowe, a czasem bardzo bolesne dla zwierza. Jeśli w pyszczku twojego kota utkwiło ciało obce może on:
zachowywać się niespokojnie,
potrząsać głową,
drapać się po pyszczku,
ocierać się o różne przedmioty,
kręcić się w kółko,
może towarzyszyć temu intensywne ślinienie.
Do momentu kiedy ciało obce w pyszczku kota nie utrudnia oddychania, nie jest niebezpiecznie, jednak wizyta u lekarza nie powinna być odkładana, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się infekcji. Możesz pomóc doraźnie swojemu pupilowi jeszcze przed wizytą – robi się to dokładnie tak, jak przy obecności ciała obcego w gardle. Jeśli jednak zauważysz obecność długiej nici, żyłki czy sznurka, które kociak połknął, nie próbuj usuwać ich samodzielnie. Natychmiast zawieź zwierzaka do lekarza! Za miesiąc przejdziemy do kolejnych problemów mogących utrudniać kotu oddychanie, a także dowiemy się, jak reagować w tych sytuacjach. Zapraszamy do lektury!

Pełną wersję artykułu można znaleźć w serwisie „CO W SIERŚCI PISZCZY” (COWSIERSCIPISZCZY. PL) pod linkiem: cowsierscipiszczy.pl/pierwsza-pomoc-kota/