Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

PIERWSZA POMOC DLA KOTA CZ. 4 – Tekst: lek. wet. Krystyna Skiersinis

Tekst: Lek. wet. Krystyna Skiersinis

W poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, co robić, gdy kot coś sobie złamie lub gdy straci przytomność. W tej części zajmiemy się omawianiem kolejnych nagłych problemów zdrowotnych naszych kocich podopiecznych. Jak postąpić w razie wstrząsu u kota i jak mu pomóc, gdy ma on problemy z oddychaniem? Zapraszam do lektury.

WSTRZĄS
Co to jest wstrząs u kota i jak mu pomóc?Czy Twój kot jest skołowany i słaby? Ma problemy z utrzymaniem się na nogach, nie zwraca uwagi na otoczenie, a jego wargi początkowo stają się ciemnoczerwone lub ciemnoróżowe, by po 5–10 minutach przybrać barwę bladą, białą albo szarą? To jest sytuacja alarmowa, a twoje zwierzę może być w szoku! Wstrząs jest sytuacją bezpośrednio zagrażającą życiu, a jego przyczyn jest wiele: wada serca, sepsa, poważne urazy, krwotoki.Natychmiast zabierz kota do lekarza weterynarii! W przypadku wstrząsu wszystko dzieje się błyskawicznie, dlatego też pierwsza pomoc i opieka weterynaryjna są niezbędne! A w międzyczasie:
1. Unieruchom zwierzę, zwłaszcza jeśli uległo wypadkowi.
2. Jeśli kot krwawi, zastosuj ucisk na ranę. Użyj jałowej gazy, czystej ścierki, ręcznika, nawet własnej ręki. Nie powstrzyma to szoku, ale go spowolni, co pozwoli zyskać trochę czasu na dotarcie do lekarza. Pamiętaj – jeśli materiał przesiąknie krwią, nie odejmuj go od ciała zwierzęcia, tylko przyłóż następną warstwę i kontynuuj uciskanie.
3. Przykryj pacjenta kocem, by zapewnić mu ciepło. Następstwa wstrząsu doprowadzają również do spadku temperatury ciała, co dodatkowo pogarsza stan zwierzęcia.
4. Jeśli masz czas, by zabrać do samochodu trochę miodu lub gęstego, słodkiego syropu, wetrzyj go troszkę w dziąsła kota. Zwierzę w szoku może mieć bardzo niski poziom cukru we krwi.
5.
Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu i/lub akcji serca, rozpocznij reanimację.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 184 – LUTY 2018

Pełną wersję artykułu można znaleźć w serwisie „CO W SIERŚCI PISZCZY” (COWSIERSCIPISZCZY. PL) pod linkiem: cowsierscipiszczy.pl/pierwsza-pomoc-kota/