Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

PIERWSZA POMOC DLA KOTA CZ. 3 – Tekst: lek. wet. Krystyna Skiersinis

Tekst: lek. wet. Krystyna Skiersinis

W poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, jak należy reagować w sytuacjach krytycznych, takich jak np. niebezpiecznie zranienie. W tej części zajmiemy się omawianiem kolejnych z nich.
Co zrobić, gdy kot coś sobie złamie lub jak mu pomóc, gdy straci przytomność? Zapraszam do lektury.

Złamanie
Każda z około 244 kocich kości może ulec złamaniu – począwszy od szczęki, a na ogonie skończywszy.
Złamania towarzyszą zwykle poważnym wypadkom komunikacyjnym czy upadkom z dużej wysokości. Zwykle nie są śmiertelne, zawsze jednak bardzo bolesne. Jeśli odłamek kostny uszkodzi ważny dla życia narząd czy naczynie krwionośne, życie kota może być zagrożone.

Jak rozpoznać złamanie?
Kot w silnym bólu może szybciej oddychać, jego oddech może być też utrudniony z powodu przebicia płuca lub złamania żebra. W przypadku złamanej kończyny kot nie staje na niej, a złamanie żuchwy skutkuje niemożnością pobrania pokarmu.
Przy złamaniu otwartym dochodzi do przerwania ciągłości skóry – kość wystaje ponad jej powierzchnię, czemu zwykle towarzyszy krwawienie. Zwierzęta ze złamaniami wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Możesz jednak pomóc swojemu zwierzęciu, a kto wie, może nawet i uratować jego życie. W dalszej części artykułu omówię, jak leczyć złamania i jak wygląda pierwsza pomoc przy konkretnych ich przypadkach.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 181 – LISTOPAD 2017