Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ODROBACZANIE I SZCZEPIENIA – Rozmowa z lek. wet. Karoliną Papakul

Zadbany kot, to nie tylko kot nakarmiony i wypieszczony, ale także, a może przede wszystkim, kot odrobaczony i zaszczepiony – zwłaszcza ten wychodzący. O konieczności odrobaczania naszych małych przyjaciół już od kocięctwa oraz o chronieniu ich poprzez szczepienia przed groźnymi chorobami z lek. wet. Karoliną Papakul z lecznicy Animal Center na warszawskim Ursynowie rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Przeciwko jakim chorobom zdecydowanie należy zaszczepić naszego kota?
Lek wet. Karolina Papakul:
Podstawowe szczepienia, którymi obejmujemy wszystkie koty, to szczepienie przeciwko pan leukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie.
Panleukopenia – tak zwany koci tyfus – jest groźną chorobą, ponieważ ma ostry i gwałtowny przebieg, prowadzi do silnego odwodnienia organizmu i bez odpowiedniego leczenia i intensywnej płynoterapii może skutkować śmiercią zwierzęcia. Wirus ten jest wszechobecny w środowisku, a także bardzo odporny na czynniki atmosferyczne oraz środki dezynfekujące.
Kaliciwiroza i herpeswiroza rzadziej doprowadzają do śmierci, ale są to choroby niezwykle łatwo rozprzestrzeniające się w środowisku kotów.
Powodują one zakażenia dróg oddechowych potocznie zwane „kocim katarem”, nierzadko wikłane przez czynniki bakteryjne. Herpeswirus bardzo często wywołuje zakażenia latentne, czyli dające objawy kliniczne dopiero przy obniżeniu odporności. Dlatego koty, które w przeszłości przechorowały koci katar, mogą mieć jego nawracające objawy nawet do końca życia.

Jak powinien wyglądać kalendarz szczepień kociąt?
Wedle zaleceń WSAVA, czyli The World Small Animal Veterinary Association, szczepienie kociąt należy rozpocząć, gdy mają 8–9 tygodni. Każde kolejne szczepienie wykonujemy w odstępie 2–4 tygodni od poprzedniego, a ostatnie – po ukończeniu przez kocię 16 tygodnia życia. Zazwyczaj powinniśmy zaszczepić trzykrotnie, chyba że z jakichś powodów należało to odsunąć w czasie (na przykład silne zarobaczenie, choroba, zmiana domu).

Cykl szczepień został stworzony po to, aby nie dopuścić do powstania tak zwanej luki immunologicznej. Jest to stan, kiedy poziom przeciwciał matczynych we krwi kocięcia jest niski, a nie zdążyły powstać jeszcze własne przeciwciała po zaszczepieniu. Organizm, mówiąc kolokwialnie, jest bezbronny. Nie można precyzyjnie określić, kiedy dochodzi do tego stanu, dlatego dla wszelkiej pewności szczepienie zaleca się wykonywać cyklicznie.
Po roku od szczepień kociaka powinno się wykonać tak zwane szczepienie przypominające.

Kiedy odrobaczamy kocięta?

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 175 – MAJ 2017