Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NOWOTWORY U KOTÓW W XXI WIEKU – Rozmowa z dr. n. wet. Dariuszem Jagielskim


Onkologia to dziedzina, w której co roku widoczny jest postęp. Kilka lat temu rozmawialiśmy z dr. n. wet. Dariuszem Jagielskim, specjalistą w zakresie onkologii weterynaryjnej, na temat leczenia nowotworów u kotów. Czy dziś mają one większe możliwości w walce z rakiem? Odwiedzamy ponownie warszawską lecznicę „Białobrzeska”, by poznać najnowsze możliwości leczenia.
Z dr. n. wet. Dariuszem Jagielskim rozmawia Barbara Sieradzan.


Barbara Sieradzan: Co się zmieniło w onkologii weterynaryjnej od naszej ostatniej rozmowy sprzed kilku lat?
Dr n. wet. Dariusz Jagielski:
Ogromnie dużo. I wciąż się zmienia. Najświeższa wiadomość jest taka, że jedna z trzech największych na świecie firm produkujących karmę, istniejąca na rynku ponad 150 lat, prowadzi właśnie w Europie badania naukowe i testuje karmę adresowaną dla zwierząt z chorobą nowotworową – głównie z chłoniakami, bo to jest właśnie największa grupa naszych pacjentów.
W 10 klinikach, m.in. w Hiszpanii, Francji, Portugalii, Anglii, Belgii, Holandii, na Węgrzech i u nas, trwa rekrutacja pacjentów do testu i jestem jednym z 10 lekarzy, którzy się rekrutują.
W planie jest leczenie standardowe chłoniaków (a więc chemioterapia) plus podawanie badanej karmy, która ma wspomagać leczenie. Opiekunowie psów i kotów, które biorą udział w badaniu, otrzymują od firmy zwrot kosztów leczenia w wysokości 1400 euro (suma ta przewyższa realne koszty) oraz przez rok zaopatrywani są w nową karmę wspomagającą leczenie. W zamian opiekun zobowiązany jest do wypełniania ankiety dotyczącej jakości życia ulubieńca oraz poddawanie go szczegółowym badaniom.
Kot musi się zakwalifikować: trzeba ściśle określić konkretny typ chłoniaka, zwierzę nie może też cierpieć na inne choroby, które potencjalnie skrócą czas jego życia. Niestety, nie każdy chory kot zakwalifikuje się do badań. Może jest to trochę bezduszne, ale tylko konkretne reguły gwarantują postępy w medycynie. Tylko w ten sposób można wiarygodnie ocenić wpływ karmy na przedłużenie życia pacjenta.
To znakomita propozycja dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na leczenie. Mówię o tym tak dużo, ponieważ dotąd w Polsce nie przeprowadzano żadnego badania klinicznego w kierunku nowotworów. W przyszłości pojawią się też inne badania, medycyna ludzka czerpie z doświadczeń weterynarii – i podobnie jest na odwrót. Wiadomo, że w leczeniu raka jelita grubego u ludzi skuteczna jest aspiryna i ta metoda leczenia niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (terapia metronomiczna) będzie sprawdzana u suk po usunięciu bardzo złośliwych nowotworów gruczołu mlekowego.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 185 – MARZEC 2018