Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NICIENIE I TASIEMCE – Lek. wet. Daniel Płaczkowski

NIEPROSZENI GOŚCIE

Tekst: Lek. wet. Daniel Płaczkowski, www.argowet.pl

Zdjęcia: TAST

Problem pasożytów wewnętrznych wśród ssaków jest powszechnie występującym zjawiskiem. Opiekunowie zwierząt towarzyszących niestety często go bagatelizują. To zaniedbanie jest nie tylko szkodliwe i niebezpieczne dla naszych pupili, ale również dla nas samych.
Koty są, jak wiemy, naturalnymi łowcami. Uwielbiają polować i wykorzystują ku temu każdą okazję. Polując na małe ssaki, np.: króliki, które są żywicielami pośrednimi dla pasożytów wewnętrznych, myszy, szczury czy płazy, narażają się na bardzo łatwe zarażenie pasożytami. Niestety także futrzaki, które żyją z nami w domu i nie wychodzą na zewnątrz, również narażone są na ekspozycję tymi organizmami. I to my, opiekunowie, możemy stać się wektorem przenoszącym jaja pasożytów na naszych butach, o które nasze pupile wprost uwielbiają ocierać się i obwąchiwać je, gdy wchodzimy do domu.

Nicienie zwane glistami
Jedne z częściej występujących pasożytów, na które narażone są koty, to robaki obłe, czyli nicienie, zwane też glistami. Mierzą od 5 do 10 cm, są obłe i posiadają stożkowate zakończenia. Występują w kolorze mlecznobiałym, choć także brązowo-różowatym. U kotów mamy do czynienia z odmianą Toxocara cati czy Toxocara leonina.

Do zakażeń dochodzi poprzez konsumpcję jaj w formie aktywnej. Choć kocięta w okresie płodowym nie zarażają się drogą domaciczną, do inwazji glist do ich organizmu może dojść już podczas ssania mleka matki.
U osobników dorosłych objawy mogą być niespecyficzne, istotą jest liczba robaków. Znacznie gorzej znoszą zarażenie kocięta, u których w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do śmierci.
Do powszechnie występujących objawów zaliczyć możemy biegunki na przemian z zaparciami, wychudzenie przy zachowanym apetycie, gorszą okrywę włosową, brzuch ulegający wzdęciom, anemię. Przy dużej liczbie glist mogą przedostać się one z jelit cienkich do żołądka i wtedy pojawiają się w wymiotach.

Tasiemce
Kolejną grupą pasożytów są wszystkim znane tasiemce.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 165-166 – LIPIEC-SIERPIEŃ 2016