Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NERKA MAŁA JAK FASOLKA - Barbara Sieradzan rozmawia z lek. wet. Agnieszką Neska-Suszyńską

Tekst Barbara Sieradzan

Wydawałoby się, że już wszystko wiemy o kocich nerkach, a i tak w wielu sytuacjach jesteśmy bezsilni. Warto wiedzieć więcej. O niewydolności nerek, tak częstym schorzeniu u naszych kotów, rozmawiam z lek. wet. Agnieszką Neską-Suszyńską, specjalizującą się w leczeniu chorób nerek.
Barbara Sieradzan: Kiedy powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na nerki naszego kota?
Agnieszka Neska-Suszyńska: Kot staje się seniorem w wieku około 7. lat. Odsetek przypadków przewlekłej niewydolności nerek u kotów w tym wieku wynosi ok. 30 proc., co świadczy o skali problemu. Przyczyn jest wiele: nie leczone infekcje dróg moczowych, kamice, zakażenia. Stres również jest wrogiem nerek; powoduje m. in. idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego, a towarzyszący temu schorzeniu krwiomocz może sprzyjać rozwojowi zakażeń dróg moczowych. Wszystkie te czynniki odbijają się na nerkach.

Czy kot nam „powie", że z jego nerkami jest coś nie w porządku?
Pierwszym objawem jest zwiększone pragnienie i obfite oddawanie moczu, co nie zawsze jest od razu spostrzegane przez właściciela. Dlatego u kotów powyżej 7. roku życia zalecane jest kontrolne badanie moczu raz na pół roku. Badanie moczu dużo wcześniej zobrazuje zmiany w funkcjonowaniu nerek niż badanie krwi. Przy tym nie jest to zbyt kłopotliwe dla właściciela: mocz można pobrać w domu, nieinwazyjnie i bez stresu dla kota. Badanie moczu wykaże nam stany zapalne (leukocyty), obecność erytrocytów czy kryształów. Bardzo ważny jest też ciężar właściwy moczu. Koty są zwierzętami, które mało siusiają i mało piją, w związku z tym ich mocz jest mocno skondensowany (tak mocno, że nie namnażają się w nim bakterie). Gdy wydolność nerek spada, dochodzi do utraty funkcji zagęszczania moczu. Jeśli ciężar właściwy moczu jest niski, należy wykonać badanie krwi i badanie bakteriologiczne moczu, gdyż rozcieńczony mocz traci swe właściwości bakteriobójcze. W konsekwencji tego może dojść do namnażania się bakterii, co ostatecznie doprowadzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek. U kotów słabiej zagęszczających mocz badanie moczu wraz z posiewem należy wykonywać raz na 3 miesiące.

Czym charakteryzuje się przewlekła niewydolność nerek u kota?
Są cztery stadia niewydolności nerek u kotów, określa nam je poziom kreatyniny.
Pierwsza faza jest wówczas, gdy poziom kreatyniny utrzymuje się jeszcze w zakresie fizjologicznym, czyli prawidłowym, ale zwierzę jest genetycznie obciążone niewydolnością nerek i ma częste infekcje układu moczowego.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY - Nr 89 marzec 2010