Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KLESZCZ POD LUPĄ – Tekst: lek. wet. Marzena Stanisławska

Tekst: lek. wet. Marzena Stanisławska

Mogą żerować już zimą, gdy temperatura w ciągu dnia jest wyższa niż 4°C. Największy ich wysyp następuje wczesną wiosną oraz słoneczną, ciepłą jesienią.

Kleszcz się zakleszcza
Rozróżnia się aż ponad 800 gatunków kleszczy.
Należą do rodziny pajęczaków, do podgromady roztoczy (Acari), i są pasożytami zewnętrznymi głównie kręgowców. Nie mają oczu, ale specjalny narząd Hallera, dzięki któremu potrafią reagować na temperaturę otoczenia. Gdy znajdą się na swoim żywicielu, dzięki ryjkowatemu narządowi gębowemu wysysają jego krew i płyny tkankowe.
Żeby się pożywić, przebijają skórę i wpuszczają substancje znieczulające zapobiegające krzepnięciu krwi, a także zarazki. Utrzymaniu się w skórze pomagają im liczne ząbki oraz nożycowate szczękoczułki. Wbijają się tak mocno, że trudno je usunąć. Są też bardzo wytrwałe – bez jedzenia mogą wyżyć nawet do dwóch lat.
Te małe osobniki (większość z nich nie przekracza 15 mm długości) po żerowaniu na żywicielu osiągają kilka razy większe rozmiary. Mogą też wyrządzić wielkie szkody.

Gatunki z rodziny Ixodidae (tzw. kleszcze twarde) ssą krew trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako postać dorosła, atakując swoich żywicieli.
Kleszcz może ugryźć w każdym stadium rozwojowym i zarazić człowieka, kota czy psa kilkoma chorobami. Co istotne, nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób, nigdy więc nie wiadomo, czy ugryzł zakażony, czy zdrowy osobnik. Jednak po usunięciu go można przeprowadzić odpowiednie badania w kierunku konkretnych, zagrażających nam chorób.

Nie spadają z drzew
W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity, inaczej zwany pastwiskowym. Ulubionym miejscem jego bytowania są liściaste krzaki, chaszcze, wysokie trawy. Nie spada z drzew, nie skacze na nas z wysokości. Wchodzi na wysokość 120 cm, ponieważ akurat na niej może się znajdować np. grzbiet żywiciela. Może też się zdarzyć, że znajdziemy u siebie kleszcza wbitego za uchem, pod pachą, pod brodą itp. Pasożyt ten potrafi długo wędrować po ciele, szukając cienkiej, delikatnej, ciepłej skóry, przez którą łatwo przebije się do krwi.

Roznosiciel groźnych chorób

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 173 – MARZEC 2017