Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

JESTEŚMY DZIADKAMI – Barbara Sieradzan rozmawia z dr. hab. n. wet. Piotrem Jurką

W poprzednim artykule z cyklu „Lekarz weterynarii” nasza kotka została mamą. Teraz zajmijmy się zatem nie tylko nią, ale i jej dziećmi. O kociej pediatrii ze znanym już Czytelnikom KOCICH SPRAW dr. hab. n. wet. Piotrem Jurką, specjalistą chorób psów i kotów, nauczycielem akademickim na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie i właścicielem Ochockiego Centrum Weterynaryjnego „Ginvet” rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Ile kociąt może przyjść na świat w jednym w miocie?
Dr hab. n. wet. Piotr Jurka: Jest to ściśle skorelowane z rasą, ale w typowym, prawidłowym miocie najczęściej 3–6 kociąt; są też kotki, które rodzą dziewięć kociaków, oraz takie, które regularnie mają tylko po dwa młode.

Jak w chwili narodzin funkcjonuje organizm kociaka?
Gdy rodzi się mała cudowna kulka, najpierw mokra, potem sucha, ślepa i głucha, bez możliwości samodzielnego oddawania kału i moczu oraz termoregulacji, jest całkowicie uzależniona od matki. Kociak rodzi się z temperaturą ok. 34–35 stopni Celsjusza i czerpie ciepło z otoczenia. Matka ogrzewa go, karmi, prowokuje oddawanie moczu i kału poprzez wylizywanie podbrzusza.

Kiedy aktywizują się u kociaka zmysły?
Mniej więcej po 8–12 dniach zaczynają się otwierać oczy oraz kanały słuchowe (choć może to trwać nawet do 20 dni). Oczy po otwarciu mogą być mętne i niedowidzące, przezierność rogówki poprawia się stopniowo i prawidłowe widzenie kociak osiąga w wieku ok. 3–4 tygodni.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 138 – KWIECIEŃ 2014