Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

GRUŹLICA U KOTÓW – Tekst: lek. wet. Gabor Płoszay

Tekst: lek. wet. Gabor Płoszay, kierownik techniczny w laboratorium weterynaryjnym Lab Services Ltd, Watford, Wielka Brytania

Diagnoza niektórych kocich przypadłości może sprawić kłopot nawet najlepszym lekarzom weterynarii. Przyczyną są m.in. trudności natury technologicznej, późne i niespecyficzne objawy. Czasem jednak choroba jest na tyle rzadka, że lekarz zwyczajnie nie spodziewa się, iż pacjent cierpi na daną przypadłość. Tak właśnie jest z gruźlicą u kotów.
Gruźlica to choroba zakaźna, na którą zapadają praktycznie wszystkie ssaki. Wywołują ją różne odmiany prątków gruźlicy. Choroba ta stanowi zatem realny problem u ludzi oraz u zwierząt, a jej diagnostyka jest dosyć złożona. Przyjmuje się, że 34 procent przypadków choroby spowodowanych jest przez bakterie
Mycobacterium tuberculosis, 19 procent przez Mycobacterium microti, natomiast 15 procent przez Mycobacterium bovis.
Gruźlica nie występuje u kotów zbyt często – w 2013 roku w Wielkiej Brytanii infekcje
Mycobacterium stwierdzono tylko w jednym procencie próbek tkanek przeznaczonych do badań histopatologicznych. Zaobserwowano również różnice dotyczące średniej wieku u kotów zaatakowanych przez różne gatunki Mycobacterim. Mycobacterium bovis atakuje najczęściej trzyletnie chore koty, natomiast Mycobacterim microti osobniki ośmioletnie. Naukowcy nie wiążą gruźlicę u kotów z chorobą FeLV (białaczka zakaźna kotów) i FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej kotów).
Badania pokazują, że u kotów domowych infekcja może być wywołana przez oba wymienione gatunki bakterii.
Zakażenie najczęściej objawia się w postaci zmian skórnych i miejscowego zajęcia węzłów chłonnych. Dopiero w infekcjach przewlekłych pojawiają się objawy płucne oraz ogólnoustrojowe. Bardzo rzadko jednak dochodzi do rozwinięcia się pierwotnego płucnego obrazu gruźlicy u kotów.

Cały tekst przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 187 MAJ 2018