Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

GDY WSZYSTKO SWĘDZI – Rozmowa z dr. n. wet. Kourou Dembelem

Nadmierne drapanie się kota jest niepokojącym sygnałem. Jakie mogą być przyczyny świądu i jak ulżyć naszemu podopiecznemu, gdy mu on dokucza?
Ze specjalistą w zakresie dermatologii weterynaryjnej, dr. n. wet. Kourou Dembelem, nauczycielem akademickim warszawskiej SSGW, praktykującym w lecznicy na warszawskiej Ochocie, rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Jakie objawy świądu u kotów najczęściej sprowadzają opiekunów do lekarza weterynarii?
Kourou Dembele:
Zarówno wylizywanie się, jak i drapanie jest dla kota zachowaniem typowym. Dopiero większa częstotliwość tych czynności staje się niepokojąca.
Jeśli kot drapie się częściej niż 2–3 razy dziennie, przerywa zabawę czy jedzenie, by się podrapać, czy ilekroć na niego spojrzymy – właśnie to robi, wtedy należy się temu dokładniej przyjrzeć.

Jakie mogą być przyczyny wzmożonego drapania się kota?
Przyczyn jest tak wiele, że do końca nie wiadomo, jak je podzielić i pogrupować. Problem w tym, że nakładają się one na siebie. Inwazje pasożytnicze – świerzb uszny, nużyca na skórze, cheyletiella (tak zwany łupież wędrujący, spowodowany przez roztocza) mogą być też połączone z zespołem oezynofilowym, czyli alergicznym.
W zasadzie alergią jest każda choroba, której jednym z objawów jest świąd. Gdy kot ma pchły, w wyniku ich inwazji wytwarza się u niego tak zwana płytka oezynofilowa, co jest objawem typowej alergii. Rozróżniamy trzy rodzaje alergii: pokarmową, wziewną i kontaktową (pod tę ostatnią można zakwalifikować pchły).
Ale istnieją też dermatozy psychogenne, w których na skutek stresu podrażnione są receptory skórne i też przebiegają z typowym objawem alergii, właśnie świądem. Zdarza się, gdy nagle spostrzeżemy jakiegoś nieprzyjemnego pasożyta, często sami mamy wrażenie swędzenia i zaczynamy się uporczywie drapać. Wiele osób zauważa u siebie tak zwane nerwowe drapanie jako reakcję na stres. Ten sam mechanizm występuje u zwierząt.

Jak więc zdiagnozować przyczynę?
Sukcesywnym i żmudnym wykluczaniem poszczególnych możliwych czynników.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 180 – PAŹDZIERNIK 2017