Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CZCIGODNY WIEK KOTA – Rozmowa z lek. wet. Adamem Pietroniem

Starość nie omija również kotów. Jednak to od nas, ich opiekunów, w dużym stopniu zależy, czy nasze domowe pupile będą długo żwawe, i czy ich życie nie będzie tylko szarą wegetacją.

O tym jak dbać o kota w jesieni życia, z lek. wet. Adamem Pietroniem z warszawskiej Przychodni Weterynaryjnej Hau-Miau rozmawia Barbara Sieradzan.

Barbara Sieradzan: Jak długo przeciętnie żyją koty – zarówno te domowe, jak i wolnożyjące?

Lek. wet. Adam Pietroń: Dużo, dużo dłużej niż kiedyś. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki warunkom, jakie im stwarzamy, dzięki opiece, jedzonku, które dostarczamy im wręcz w nadmiarze.
Domowe koty niewiele muszą, no może poza denerwowaniem się od czasu do czasu podczas wizyty u lekarza weterynarii. Ich średnia długość życia to 15–17 lat.
Co do kotów wolnożyjących, przyjmuje się, że maksymalny, uśredniony wiek wynosi 5–7 lat. To tylko szacunki, brak bowiem tutaj danych statystycznych. Cóż, łatwo nie mają, żyją w dużych skupiskach, narażone na choroby wirusowe, które atakują wszystkie układy kociego organizmu (na przykład kaliciwiroza – układ oddechowy, nerki, wątrobę, mięśnie, nawet serce). Ich wrogiem są szybko jeżdżące samochody, luzem puszczane psy, ale też i nieżyczliwi zwierzętom ludzie.
Znane są przecież przypadki trucia kotów piwnicznych czy inne okrutne ludzkie zachowania.
Zatem koty, które mają zapewniony dach nad głową, właściwe pożywienie, ciepło, ograniczony stres (całkiem wyeliminować się go nie da), w razie potrzeby opiekę medyczną – żyją dłużej. Nie bez znaczenia są również ich geny.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 160 – LUTY 2016